matei1_ATTILA KISBENEDEKAFP via Getty Images_hungary student protest Attila Kisbenedek/AFP via Getty Images

Západní krize akademických svobod

VÍDEŇ – V Evropě se rýsuje krize akademických svobod. Když se akademické svobody dostanou na Západě pod palbu, lidé obvykle předpokládají, že jde o okrajovou záležitost omezující se na země jako Maďarsko, které je stále více autoritářské. Poctivé hodnocení by však ukázalo, že problém je mnohem rozšířenější, než by si Evropané a Američané chtěli přiznat.

Ano, poměry v Maďarsku premiéra Viktora Orbána jsou opravdu špatné; v této členské zemi Evropské unie ústavní ochrana akademických svobod zcela vymizela, genderovým studiím byla odepřena univerzitní akreditace a rektorem Budapešťské univerzity divadelního a filmového umění byl jmenován někdejší armádní plukovník. Vezměme si však Francii, kde ministryně vyššího vzdělávání, výzkumu a inovací Frédérique Vidalová obvinila univerzity v zemi, že podporují „islamo-gauchisme“ (islamolevičáctví), a zahájila prošetřování celého akademického oboru postkoloniálních studií.

A hrozba se neomezuje pouze na EU. Ve Velké Británii i ve Spojených státech, které dlouho představovaly zlatý standard akademických svobod, jako by se zákonodárci toužili připojit k neliberálnímu maďarskému režimu. V USA připravují státní zákonodárné sbory ovládané republikány návrhy zákonů, které zabrání výuce „kritické rasové teorie“ a dalších akademických oborů na veřejných školách.

https://prosyn.org/VcI32Ljcs