szabo3_ARSO SARRAFAFP via Getty Images_amazon deforestation ARSO SARRAF/AFP via Getty Images

Zerowe Wylesianie w Amazonii do 2030 Roku

RIO DE JANEIRO - Dorzecze Amazonki szybko zbliża się do nieodwracalnego punktu krytycznego. Jest to ważne dla nas wszystkich, ponieważ to, co dzieje się w Amazonii, ma konsekwencje dla całej planety.

Amazonia, obejmująca osiem krajów Ameryki Południowej i Gujanę Francuską, stanowi ponad 60% światowych lasów tropikalnych, 20% słodkiej wody i około 10% bioróżnorodności. W wyniku spekulacji ziemią i nienasyconego światowego popytu na mięso, soję, złoto i inne towary, około 20% największegonaświecielasutropikalnego zostało już zrównane z ziemią. Dalszy wzrost wylesiania o 5% może wywołać katastrofalne zamieranie, co w zasadzie zniweczy porozumienie klimatyczne z Paryża z 2015 r.

Niektórzy obawiają się, że ten proces już się rozpoczął. Obecne prognozy nie są dobre: wylesianie Amazonii w Brazylii osiągnęło najwyższy od 12 latpoziom w 2020 r., a ponad 95% znichjestnielegalne. Dopóki rządy i rynki nie dokonają radykalnego przeszacowania naturalnych usług lasu deszczowego, ten koszmarny scenariusz może być nieunikniony.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/dhSo8fJpl