castaneda78_Jordan VonderhaarGetty Images_border crisis del rio Jordan VonderhaarGetty Images

Bidenova krize na hranici

MEXIKO – Administrativa amerického prezidenta od prvních dní Joea Bidena v úřadu trvá na tom, že rostoucí počet migrantů zadržených na hranici mezi USA a Mexikem není „krize“, nýbrž běžný sezónní vzestup. Představitelé Spojených států dokonce tvrdili, že celý tento spor zosnovali bývalý prezident Donald Trump a další republikáni.

Ačkoli ohledně Trumpa se Bidenova administrativa úplně nemýlila, realita už její tvrzení vyvrátila. Situace na hranici dnes skutečně představuje krizi, pro Spojené státy i pro Mexiko. Na sklonku září se pod mezinárodním mostem v texaském Del Riu ukrývá před sluncem zhruba 15 000 migrantů a žadatelů o azyl, většinou původem z Haiti. Migrační téma velice hlasitě vrátili zpět do popředí pozornosti.

Americké imigrační úřady celé léto čekaly, až počty osob na hranici opadnou, leč ony stoupaly dál, i když nastala spalující vedra. Měsíční úhrn zadržených vyvrcholil na 200 000 v červenci a opět v srpnu – to je nejvyšší hladina od roku 2000. Nenadálý pohyb tisíců Haiťanů na americké straně hranice (nikoli v mexických městech Matamoros, Reynosa či Tijuana na jih od ní) dokládá, že příliv neslábne.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/VBcT4CKcs