jjoffe2_Mikhail SvetlovGetty Images_trump putin Mikhail Svetlov/Getty Images

Zpět k liberální americké hegemonii

HAMBURK – Po čtyřech letech Donalda Trumpa vyvolal jeho blížící se odchod obrovské naděje. Velkého narušitele nahradí internacionalista a institucionalista Joe Biden. Ten má rád Evropu i NATO a na rozdíl od Trumpa se bude chovat k přátelům Ameriky lépe než k jejím tradičním protivníkům – mimo jiné i tím, že bude ctít volný obchod. Ve sféře bezpečnosti pak nebude bombardovat spojence výhrůžkami rovnajícími se v podstatě sdělení: „Zaplaťte, jinak se stáhneme!“ Americkou politiku bude opět určovat multilateralismus. Země se vrátí k liberální hegemonii namísto Trumpovy úzkoprsé neliberální verze.

Pojem „liberální“ znamená mezinárodní řád založený na pravidlech, prosazování demokracie a otevřených společností. Trump nejenže tyto principy odhodil, ale zároveň projevoval náklonnost ke světovým diktátorům, přičemž střídavě flirtoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, severokorejským diktátorem Kim Čong-unem a jim podobnými. (Rozmazlování Saúdské Arábie Spojenými státy samozřejmě nelze svádět na Trumpa; všechny administrativy se zatím držely léty prověřeného výroku: „Možná je to parchant, ale kope za nás.“)

Trump hrál striktně hry s nulovým součtem, zejména v oblasti obchodu. Byl to výrazný odklon od poválečné americké tradice, která zdůrazňovala výsledky s kladným součtem, kdy obě strany získávají. Trump zavlekl svět zpátky do mocenské politiky devatenáctého století: podle tohoto názoru nemají státy trvalé přátele, jen trvalé zájmy.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/Hrv52mycs