haass127_Andrew Harnik - PoolGetty Images_russiaUScyberattack Andrew Harnik/Pool/Getty Images

Jak zkrotit nový Divoký západ

NEW YORK – Během studené války dominovaly summitům mezi představiteli Spojených států a Sovětského svazu v mnoha případech dohody o omezení jaderných zbraní a systémů jejich nasazení. USA a Rusko diskutují o těchto tématech stále, avšak na poslední schůzce v Ženevě se americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin do značné míry zaměřili i na otázku regulace chování v jiné oblasti: v kybernetickém prostoru. V sázce zde není o nic méně.

Není těžké pochopit důvod. Kybernetický prostor a internet představují páteř fungování moderních ekonomik, společností, politických systémů, armád a v podstatě i všeho dalšího, což činí z digitální infrastruktury lákavý cíl pro ty, kdo se snaží s minimálními náklady vyvolávat obrovské disrupce a škody.

Státy i nestátní aktéři navíc mohou provádět kybernetické útoky tak, aby je posléze mohli popřít, což dále zvyšuje pokušení tyto kapacity rozvíjet a využívat. Víme, kdy a odkud je odpálena raketa, ale může nám trvat dlouho, než zjistíme, že došlo ke kybernetickému útoku, a odhalení pachatelů může trvat ještě déle. Vzhledem k takto pomalému a nejistému procesu připisování zodpovědnosti za útok může být hrozba odplaty, která představuje jádro odstrašení, nerealizovatelná.

https://prosyn.org/O3rMXnucs