buruma195_Kevin FrayerGetty Images_xijinping Kevin Frayer/Getty Images

Čínská autokracie v krizi

NEW YORK – Až donedávna čínský prezident Si Ťin-pching vydával svou politiku covidové nuly za důkaz, že autoritářské systémy jedné strany, jako je ten v Číně, jsou k řešení pandemie (nebo jakékoliv jiné krize) uzpůsobeny lépe než chaotické demokracie, které sobečtí politici a přelétaví voliči brzdí.

Toto tvrzení mohlo mnoha lidem připadat věrohodné v roce 2020, kdy statisíce Američanů umíraly na covid-19 a tehdejší americký prezident Donald Trump vychvaloval léky proti malárii a injekce dezinfekčního prostředku coby recept na léčbu tohoto onemocnění. Si v té době zaváděl drsná protipandemická omezení, která téměř zastavila chod celé země, nuceně posílal lidi do izolačních táborů a trval na tom, aby čínští občané cestující do zahraničí nosili ochranné obleky jako pracovníci nějaké obří toxické laboratoře. Nějakou dobu se zdálo, že tento přísný režim skutečně dokáže držet počet covidových úmrtí na minimu oproti jiným zemím (ačkoliv čínské vládní statistiky jsou notoricky nespolehlivé).

Vysoké ekonomické náklady čínské strategie covidové nuly však dohnaly lidi k takovému zoufalství, že někteří z nich navzdory obrovskému riziku nakonec vyšli do ulic. Přesto Si nadále tvrdil, že vládnoucí Komunistická strana Číny vede s virem „lidovou válku“ a udělá vše, co bude potřeba, aby zachránila životy. A když pak na konci loňského roku vypukly v čínských městech protesty, byla válka náhle prohlášena za ukončenou. Už žádné uzávěry, ochranné obleky, ba ani pravidelné PCR testy. Po loňských nevídaných protestech to vypadá, jako by dnes Čína pokládala covid-19 za neškodný.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/OzXt7aJcs