Učení a možnost volby

STOCKHOLM – Ekonomiky severských zemí si vedou dobře a důvodem je částečně i skutečnost, že postupně reformují svůj „sociální model“ a přizpůsobují ho nové realitě způsobem, jenž reaguje na požadavky lidí. Na této změně však není nic výlučně „severského“. Právě naopak: je to změna, kterou mohou napodobit i ostatní.

Je zřejmé, že taková politika vyžaduje značné investice do výzkumu a vývoje. Například Švédsko investuje v této oblasti více než kterákoliv jiná evropská země – vysoce překonává cíl EU ve výši 3% HDP. Řada zemí investuje méně, a dokonce ani švédská 4% HDP by nemusela stačit vzhledem k tomu, že Čína, Indie a Spojené státy investují do výzkumu a vývoje ještě více.

Rozsáhlé investice do výzkumu a vývoje navíc mohou mít jen omezené uplatnění, pokud získané vědomosti nelze přetavit v zakládání úspěšných firem. To vyžaduje přijetí takové politiky, která pamatuje na všechno – od dětských školek až po spolupráci mezi univerzitami a podniky –, a také vytvoření celkového podnikatelského klimatu, v němž bude úspěch odměňován a neúspěch se nebude pokládat za lidskou katastrofu. Úspěch Spojených států je do značné míry založen právě na tomto způsobu uvažování.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/j467OIKcs