Coal Mining in PA Spencer Platt/Getty Images

Jak může klimatická akce učinit Ameriku velkou

SINGAPUR – Klimatické změny představují jednoznačně největší výzvu, před níž lidstvo stojí. Přesto budoucí prezident Spojených států amerických – země, která je druhým největším emitentem skleníkových plynů na světě a klíčovým aktérem klimatické politiky – nevěří, že k nim dochází nebo že se na nich přinejmenším podílejí lidé. Pokud chce Donald Trump skutečně „učinit Ameriku opět velkou“, jak hlásal jeho předvolební slogan, bude muset svůj postoj změnit a přihlásit se ke klimatické agendě.

Prozatím situace příliš slibně nevypadá. Navzdory hromadě vědeckých dat Trump nadále tvrdí, že neexistují žádné důkazy, podle nichž by ke globálnímu oteplování přispívali lidé. Dokonce jednou označil klimatické změny za „podfuk“, který vymysleli Číňané, aby snížili konkurenceschopnost amerických výrobků (třebaže později Trump z tohoto nařčení vycouval). Svou obecnější skepsi ke klimatickým změnám vyvolaným člověkem si každopádně zachovává.

V souladu s tímto uvažováním ohlásil Trump záměr zvrátit limity uhlíkových emisí u uhelných elektráren, zvýšit produkci fosilních paliv a omezit podporu větrné a sluneční energie. Kromě toho se zavázal, že se zasadí o odstoupení USA od globální dohody o klimatických změnách uzavřené loni v prosinci v Paříži. Takový obrat by byl pro globální úsilí řešit klimatické změny katastrofou.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/qLUDMjOcs