wotton1_XinhuaCyril Ndegeya via Getty Images_rwandacoronavirussanitation Xinhua/Cyril Ndegeya via Getty Images

Jak komunikovat o veřejném zdraví a sociální spravedlnosti

KIGALI – Jak ukázala pandemie COVID-19, komunikace je dvojsečná zbraň. Představuje jeden z nejsilnějších nástrojů ke změně chování. Dokáže vytvořit povědomí o nelehkém osudu zranitelných skupin, které během krizí nepřiměřeně trpí, a vyvolat s nimi soucit. Když se spojí se silnou agendou rovnosti a důvěryhodného vedení, může se stát hnacím motorem pozitivní a inkluzivní akce. Pokud se však komunikace používá nesprávně – pokřivuje se falešnými předpoklady, krátkozrakostí a úzkými vlastními zájmy –, může se z ní stát nebezpečná zbraň.

Porovnání reakcí na COVID-19 ve Velké Británii a ve Rwandě tuto dvojakost dobře ilustruje. Reakce Velké Británie trpěla absencí rychlého a soudržného politického angažmá i akce a britští občané byli zpočátku méně vnímaví vůči signálům z veřejného zdravotnictví. Komunikační selhání v tom hrála významnou roli.

Vláda si pod sebou brzy začala podřezávat větev, když hrubě podhodnotila počet obětí COVID-19. Vedoucí představitelé dál poskytovali protichůdné informace a příklady, čímž vyvolali rozsáhlý zmatek v otázce pravidel a ještě víc podkopali víru ve vládu. Nedávný průzkum ukázal, že důvěra veřejnosti ve vládu se stále nevzpamatovala z květnového křiklavého porušení pravidel karantény Dominikem Cummingsem, hlavním poradcem premiéra Borise Johnsona.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/V43wMKlcs