wotton1_XinhuaCyril Ndegeya via Getty Images_rwandacoronavirussanitation Xinhua/Cyril Ndegeya via Getty Images

Jak komunikovat o veřejném zdraví a sociální spravedlnosti

KIGALI – Jak ukázala pandemie COVID-19, komunikace je dvojsečná zbraň. Představuje jeden z nejsilnějších nástrojů ke změně chování. Dokáže vytvořit povědomí o nelehkém osudu zranitelných skupin, které během krizí nepřiměřeně trpí, a vyvolat s nimi soucit. Když se spojí se silnou agendou rovnosti a důvěryhodného vedení, může se stát hnacím motorem pozitivní a inkluzivní akce. Pokud se však komunikace používá nesprávně – pokřivuje se falešnými předpoklady, krátkozrakostí a úzkými vlastními zájmy –, může se z ní stát nebezpečná zbraň.

Porovnání reakcí na COVID-19 ve Velké Británii a ve Rwandě tuto dvojakost dobře ilustruje. Reakce Velké Británie trpěla absencí rychlého a soudržného politického angažmá i akce a britští občané byli zpočátku méně vnímaví vůči signálům z veřejného zdravotnictví. Komunikační selhání v tom hrála významnou roli.

Vláda si pod sebou brzy začala podřezávat větev, když hrubě podhodnotila počet obětí COVID-19. Vedoucí představitelé dál poskytovali protichůdné informace a příklady, čímž vyvolali rozsáhlý zmatek v otázce pravidel a ještě víc podkopali víru ve vládu. Nedávný průzkum ukázal, že důvěra veřejnosti ve vládu se stále nevzpamatovala z květnového křiklavého porušení pravidel karantény Dominikem Cummingsem, hlavním poradcem premiéra Borise Johnsona.

https://prosyn.org/V43wMKlcs