buruma158_Ezra AcayanGetty Images_coronaviruscrowdphilippines Ezra Acayan/Getty Images

Virus strachu

NEW YORK – V září 1923 zničilo velké zemětřesení v Kantó rozsáhlé části Tokia, zejména v důsledku ohnivých bouří. Přitom se rozšířily zvěsti, často přiživované hlavními tiskovinami, že Korejci coby příslušníci opovrhované a chudé menšiny měli v plánu využít této katastrofy k rozpoutání násilné vzpoury. Členové japonských občanských stráží vyzbrojení meči, bambusovými kopími, a dokonce i střelnými zbraněmi poté začali napadat každého, kdo mluvil nebo vypadal korejsky. Bylo zavražděno až 6000 lidí, přičemž policie jen přihlížela nebo se na vraždění leckdy i podílela.

Nebyl to však ryze japonský fenomén. Případy, kdy lůza masakruje příslušníky nepopulárních menšin, jsou až příliš časté. Když hinduisté začali nedávno v Dillí zabíjet muslimy, byla indická policie stejně pasivní nebo stejně vinná jako japonské úřady v roce 1923. Ani v evropských či amerických dějinách se nemusíme vracet daleko do minulosti, abychom našli podobné nebo i horší případy lynčování a masového vraždění.

Iracionální násilí často pramení z paniky. A panika může snadno nastat během zdravotnické krize nebo po přírodní pohromě. Nedostatek pravdivých veřejných informací může vést ke spikleneckým teoriím, které se stanou smrtelnými, pokud je záměrně rozdmýchají politici nebo média.

https://prosyn.org/OT3RkQecs