khalil1_ANWAR AMROAFP via Getty Images_lebanonreporterjournalismphoneprotest Anwar Amro/AFP via Getty Images

Nová vlna blízkovýchodního mediálního útisku

SYDNEY – Od roku 2018 se Blízkým východem šíří velké protivládní protesty, které se někdy označují jako „arabské jaro 2.0“. Demonstranti ostře odsuzují korupci, sektářství a ekonomickou stagnaci. Podobně jako arabským povstáním před deseti lety se i těmto protestům podařilo dosáhnout odstoupení klíčových představitelů – v Libanonu, Iráku a Jordánsku rezignovali premiéři a v Súdánu a Alžírsku byli svrženi dlouholetí diktátoři.

V roce 2011 protesty po nuceném odstoupení vedoucích představitelů utichly. Tentokrát ovšem pokračují, a podtrhují tak krizi vládnutí a občanské společnosti v regionu, kterou nelze dostatečně řešit pouhou výměnou hlavy na nefunkčním politickém těle.

Vládní jednotky a s nimi spojené ozbrojené složky v Iráku a Libanonu se pokusily rozdrtit protesty násilím a zastrašováním, avšak demonstranti se nenechali odradit. V důsledku toho se státní orgány v těchto zemích rozhodly následovat příkladu autoritativnějších vlád v regionu, například v Egyptě a Saúdské Arábii. Oběma zmíněným vládám se daří úspěšněji umlčovat aktivní disent – alespoň prozatím – agresivním potlačováním médií a manipulací s informacemi v kombinaci s násilnými represemi a zatýkáním. Z pohledu nejvyšších představitelů těchto zemí byly viníky protestů, jež v roce 2011 otřásly arabským světem, příliš tolerantní média a informační prostředí.

https://prosyn.org/nqRgc4Ecs