singer211_ Iranian Supreme Leader Press OfficeHandoutAnadolu Agency via Getty Images_khamenei Iranian Supreme Leader Press Office/Handout/Anadolu Agency via Getty Images

Svoboda projevu pro koho?

PRINCETON – Jak je možné, že muž, který 83 milionům lidí zakázal Twitter, může tuto platformu svobodně využívat k zasílání vzkazů, v nichž zostuzuje ženy a podporuje brutální útok na spisovatele Salmana Rushdieho? Narážím na vůdce Íránské islámské republiky ajatolláha Alího Chameneího, jehož vláda zabíjí mladé ženy toužící po možnosti ukazovat na veřejnosti vlasy.

Americká aktivistka íránského původu Masih Alinejadová už několik let vyzývá k tomu, aby byl Chameneímu zakázán přístup na Twitter. Letos v říjnu získala od amerického Institute of Peace spolu s prezidentem Volodymyrem Zelenským cenu za statečnost 2022 Oxi Courage Award. Klást odpor Chameneímu skutečně vyžaduje odvahu, jak je patrné i ze srpnového útoku na Rushdieho. Kořeny tohoto činu lze zpětně vypátrat až k fatvě, kterou v roce 1989 vydal Chameneího předchůdce ajatolláh Chomejní a v níž odsoudil Rushdieho k smrti za rouhačství.

Ještě v roce 2019 označil Chameneí tento verdikt za „pevný a nezvratný“, přičemž íránské ministerstvo zahraničí odmítlo odsoudit Rushdieho útočníka a místo toho obvinilo Rushdieho. I sama Alinejadová je od srpna pod ochranou FBI, když policie zatkla a obvinila muže, který se ji chystal zabít.

https://prosyn.org/Kfpn1fFcs