borrell10_Photo by Ivan RomanoGetty Image_g20 Photo by Ivan RomanoGetty Image

Ważny krok w kierunku globalnej sprawiedliwości podatkowej

BRUKSELA – W ostatnich latach multilateralizm znajdował się w defensywie. Globalną sytuację charakteryzuje dziś bardziej wielobiegunowość niż wielostronność, a państwa, zamiast współpracować, częściej ze sobą konkurują. Jednak zawarte niedawno globalne porozumienie w sprawie reformy międzynarodowego sytemu opodatkowania osób prawnych stanowi mile widziany dowód na to, że multilateralizm nadal istnieje.

Ale jego kondycja nie jest dobra. Choć w czasie pandemii COVID-19 nadal trwał proces globalizacji – mimo że postępował on mniej równomiernie niż wcześniej i wbrew odczuwanemu przez ludzi rosnącemu poczuciu izolacji – współzależność stała się w większym stopniu źródłem konfliktów. Nawet tzw. „miękka siła” jest używana jako broń, a szczepionki, dane i standardy technologiczne stają się instrumentami rywalizacji politycznej.

Na świecie jest też coraz mniej wolności. Demokracja sama w sobie jest przedmiotem ataków, podczas gdy trwa zażarta walka na narracje dotycząca tego, który z systemów politycznych i ekonomicznych może przynieść największe korzyści obywatelom.

https://prosyn.org/cqgBTcgpl