borrell10_Photo by Ivan RomanoGetty Image_g20 Photo by Ivan RomanoGetty Image

Ważny krok w kierunku globalnej sprawiedliwości podatkowej

BRUKSELA – W ostatnich latach multilateralizm znajdował się w defensywie. Globalną sytuację charakteryzuje dziś bardziej wielobiegunowość niż wielostronność, a państwa, zamiast współpracować, częściej ze sobą konkurują. Jednak zawarte niedawno globalne porozumienie w sprawie reformy międzynarodowego sytemu opodatkowania osób prawnych stanowi mile widziany dowód na to, że multilateralizm nadal istnieje.

Ale jego kondycja nie jest dobra. Choć w czasie pandemii COVID-19 nadal trwał proces globalizacji – mimo że postępował on mniej równomiernie niż wcześniej i wbrew odczuwanemu przez ludzi rosnącemu poczuciu izolacji – współzależność stała się w większym stopniu źródłem konfliktów. Nawet tzw. „miękka siła” jest używana jako broń, a szczepionki, dane i standardy technologiczne stają się instrumentami rywalizacji politycznej.

Na świecie jest też coraz mniej wolności. Demokracja sama w sobie jest przedmiotem ataków, podczas gdy trwa zażarta walka na narracje dotycząca tego, który z systemów politycznych i ekonomicznych może przynieść największe korzyści obywatelom.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/cqgBTcgpl