berglof32_Camille DelbosArt In All of UsCorbis via Getty Images_shippingcontainers Camille Delbos/Art In All of Us/Corbis via Getty Images

Zelenání globálních hodnotových řetězců

PEKING – Ucpané přístavy, vleklá zdržení v přepravě i raketově rostoucí transportní náklady jsou známky spouště, již covid-19 dál páchá v globálních hodnotových řetězcích (GVC). Firmy znovu přemýšlejí kam umístit (či přemístit) výrobu, jestli a v jakém rozsahu jejich provozy potřebují přebytečné kapacity a jaké zásoby mají držet jako nárazník proti budoucím šokům. Důsledky se přelévají napříč globální ekonomikou, plodí další nejistotu a zpomalují zotavení. Nadto se teď tvůrci politik sešli na Konferenci OSN o změně klimatu (COP26) v Glasgow a sílí tlak na dekarbonizaci výroby a dopravy podél GVC.

Jak rychle k tomu dojde, má obrovský význam. Na GVC připadá polovina celosvětového exportu a podíl rozvíjejících se a rozvojových ekonomik na těchto produkčních sítích se od globální finanční krize roku 2008 podstatně zvýšil. Ekonomika s nízkými či středními příjmy už například ke vstupu do globálního dodavatelského řetězce automobilového průmyslu nemusí vyrobit celé vozidlo; stačí se specializovat na jednu drobnou komponentu.

[Graf]

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/ls16d6Gcs