ito7_KIMIMASA MAYAMAPOOLAFP via Getty Images_ldp electiohn KIMIMASA MAYAMAPOOL/AFP via Getty Images

Japonský závod čtyř koní

TOKIO – Minulý měsíc jsem napsal: „Nebude-li [japonský premiér Jošihide] Suga jednat rychle, přijdou o život další lidé a jednou z obětí viru se pak může stát i jeho politická pozice.“ Tento čas nyní nadešel.

Třetího září Suga oznámil, že se ve stranických volbách 29. září nebude ucházet o znovuzvolení do funkce předsedy Liberální demokratické strany (LDP). Jelikož má tato strana ve Sněmovně reprezentantů většinu (spolu s koaličním partnerem, stranou Komei), stane se její příští lídr automaticky novým premiérem. Po volbě vedení LDP budou v říjnu nebo v listopadu následovat parlamentní volby, neboť současnému parlamentu vyprší čtyřletý mandát. Protože v těchto volbách s největší pravděpodobností zvítězí LDP, usedne její šéf zvolený tento měsíc do křesla japonského premiéra pro příští funkční období.

Sugovo působení v úřadu premiéra tak potrvá jen asi rok. Ohlášení jeho odchodu vyvolalo prudký růst cen akcií, kdy index Nikkei 225 stoupl během jediného dne o více než 2% a i nadále si udržuje vzestupný trend. Do té doby připisovaly trhy značnou váhu možnosti, že Suga bude jako slabý premiér kandidovat, na podzim prohraje volby do sněmovny a příští rok v červenci i volby do horní komory. Tento scénář je nyní ze hry a trh na to reaguje pozitivně, přestože v otázce Sugova nástupce panuje nejistota.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/g17Oc6Gcs