buruma153_Craig MercerMB MediaGetty Images_siyakolisirugbysouthafrica Craig Mercer/MB Media/Getty Images

Sportovní kmeny

NEW YORK – Siya Kolisi, který počátkem listopadu zvedl v japonské Jokohamě nad hlavu pohár Webba Ellise, je prvním černošským kapitánem „Springboks“ neboli reprezentace Jihoafrické republiky v ragby, přestože tato hra bývala kdysi spojována výlučně s bílými Jihoafričany. Kolisi se narodil v chudé černošské čtvrti ve Východním Kapsku. Jean de Villiers, bývalý kapitán Springboks, prohlásil, že toto vítězství bylo „pro celou zemi“. Zároveň však bylo událostí, z níž se mohli radovat nejen Jihoafričané.

V jistém smyslu je však ještě pozoruhodnějším úkazem Michael Leitch, kapitán japonské reprezentace přezdívané „Brave Blossoms“. Na několik týdnů se stal Leitch, syn novozélandského otce a fidžijské matky, hlavní mediální postavou týmu zastupujícího jednu z nejizolovanějších a etnicky nejhomogennějších společností na světě. Domorodá japonská „rasa“ samozřejmě není čistá ani monolitická. Pro většinu Japonců však etnicitu nelze oddělit od národnosti. Japonskost mají v krvi. Leitch, který poprvé přicestoval do Japonska jako patnáctiletý školák, jako by dokazoval pravý opak. V Japonsku ho dnes oficiálně znají jako Leitche Michaela – jeho jména píšou v japonském pořadí.

Leitch však není jediný japonský ragbista ze zahraničí. Další členové týmu pocházejí z Jihoafrické republiky, Tongy, Nového Zélandu a Jižní Koreje. V propustnosti sportovních reprezentací se samozřejmě projevuje prvek oportunismu a pravidla pro ragby jsou obzvlášť velkorysá. Všechny státy jsou rády, když jejich týmy vyhrávají, a výtečné hráče berou odkudkoliv, kde je dokážou sehnat. Tento koncept sahá daleko před mezinárodní sportovní klání. Většina vojáků, kteří v řadách vojska 1. vévody z Wellingtonu porazili Napoleona, se koneckonců narodila mimo Britské ostrovy. Mnozí ani neuměli anglicky.

https://prosyn.org/O7sU7yQcs