Paul Krugman a ozdravení za Obamy

NEW YORK – Laureát Nobelovy ceny za ekonomii a sloupkař a bloger listu New York Times Paul Krugman už několik let zprostředkovává svým věrným čtenářům, často vícekrát do měsíce, jedno hlavní poselství: „přísňáci“ (jak říká zastáncům fiskální přísnosti) prosazující snižování schodku jsou pomýlení. Fiskální úspory za situace slabé soukromé poptávky by vyústily v chronicky vysokou nezaměstnanost. Stlačování deficitu by si koledovalo o reprízu roku 1937, kdy Franklin D. Roosevelt předčasně omezil stimulaci Nového údělu, čímž Spojené státy uvrhl zpět do recese.

Skutečnost je taková, že Kongres a Bílý dům od poloviny roku 2011 rozehráli „přísňáckou“ kartu. Federální rozpočtový schodek klesl z 8,4 % HDP v roce 2011 na očekávaná 2,9 % HDP za celý rok 2014. Podle Mezinárodního měnového fondu se strukturální deficit (občas označovaný jako „deficit při plné zaměstnanosti“), měřítko fiskální stimulace, v letech 2011 až 2014 snížil ze 7,8 % na 4 % potenciálního HDP.

Krugman urputně protestoval, že snižování schodku prodlužuje a zesiluje stav, který opakovaně označuje za „depresi“ (či občas „depresi nižšího stupně“). Uvažovat jinak mohou jedině pošetilci jako lídři Spojeného království (ti mu připomněli komediální výstup Tří moulů).

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/LYLG0rEcs