borchardt10_PixsoozGetty Images_journalismmicrophones Pixsooz/Getty Images

Nutnost diverzity v digitálních redakcích

MNICHOV – Když jedna místní rozhlasová stanice z Charlotte v americkém státě Severní Karolína zorganizovala ve své komunitě soutěž o nejlepší podcast, počítala s mnoha různými eventualitami s výjimkou jediné: že reakce zahltí firemní server. Iniciativa byla zaměřená na zvýšení diverzity v éteru a přihlásily se k ní desetitisíce lidí. Skupiny a jednotlivci ze všech sfér a oborů předložili více než 370 námětů na podcasty a 33 000 posluchačů se registrovalo k hlasování. Experiment, který začal jako jednorázová akce, se stane pravidelnou součástí programu.

Žurnalistika trpěla nedostatkem diverzity vždy. Z demograficky stejnorodých zpravodajských sálů už desítky let vychází i stejnorodý, jednolitý obsah. A přestože si editoři po celém světě stále naléhavěji uvědomují, že je to problém, pro jeho nápravu dělají příliš málo.

Jedním z důvodů je paradoxně koncentrace na digitální změny. „V posledních letech se všechno tak silně soustředí na digitální transformaci, že otázka diverzity musela ustoupit do pozadí,“ vysvětluje Olle Zachrison ze švédského veřejnoprávního Sveriges Radio ve studii porovnávající snahy o zvýšení diverzity ve Velké Británii, Švédsku a Německu. Jak ovšem zjistili v redakci v Charlotte, diverzita není jen jakýmsi dodatečným bonusem, ale představuje samotné jádro komunikace s diváky, čtenáři či posluchači.

https://prosyn.org/lZkQ1xhcs