buruma196_ Spencer PlattGetty Images_ukraine Spencer Platt/Getty Images

Past minulosti

NEW YORK – Ruský prezident Vladimir Putin v nedávném projevu ve Volgogradu, dříve ve Stalingradu, připomněl hrůzy druhé světové války, aby ospravedlnil vlastní invazi na Ukrajinu. „Znovu a znovu musíme odrážet agresi kolektivního Západu,“ pronesl s kamenným výrazem, aniž zmínil, že Velká Británie a Spojené státy byly za války spojenci Sovětského svazu. Tehdy i dnes, dodal Putin, ohrožují Rusko německé tanky a země je nucena bránit se „ideologii nacismu v moderní podobě“.

Samozřejmě je to ohavné překroucení dějin, navíc cynicky pronesené v místě, kde během nejvražednější bitvy druhé světové války padl více než milion sovětských i německých vojáků. Rusko se nebrání; napadlo suverénní stát, jehož prezident Volodymyr Zelenskyj je shodou okolností Žid, který během holocaustu ztratil příbuzné. Naznačovat, že Zelenského a Ukrajince žene k obraně vlasti před ruskou agresí nacistická ideologie, je nehorázné dokonce i na Putinovy poměry.

A pokud jde o německé tanky, které údajně ohrožují Rusko, důvodem, proč německý kancléř Olaf Scholz tak dlouho váhal, než souhlasil s vysláním 14 tanků Leopard 2 na Ukrajinu, je skutečnost, že nechtěl, aby bylo Německo vnímáno jako vojenský lídr. Scholz se rozhoupal teprve poté, co americký prezident Joe Biden zdráhavě souhlasil s poskytnutím tanků M1 Abrams Ukrajině, což předtím několik měsíců odmítal.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/azqu1wtcs