howard4_sorbettoGetty Images_fakenewscoronavirus sorbetto/Getty Images

Jak zploštit křivku falešných zpráv o pandemii

OXFORD – Věřili byste, že koronavirus vyvinula některá z vlád, aby oslabila své zahraniční soupeře? Nebo že ho vytvořili „vlastenci“, aby podnítili revoluci proti „velké vládě“ a „hlubokému státu“? Až příliš mnoho lidí, kteří na takové dezinformace narazili na internetu, je bohužel sdíleli s přáteli a příbuznými.

Alespoň se však dozvídáme více o těch, kdo falešné zprávy o pandemii vytvářejí, a učíme se bránit jejich šíření. Vedle zdravotníků, kteří nasazují životy, a vědců pracujících na léčbě a vakcínách, si uznání zaslouží i jedna další složka reakce na COVID-19. Ověřovatelé fakt („fact-checkeři“) z celého světa v posledních letech rozvinuli svou schopnost odhalovat a označovat lži kolující ve veřejné sféře. Nyní upřeli pozornost na „cinklé“ zprávy o krizi kolem COVID-19 a pomáhají platformám sociálních sítí rychleji rozptylovat a odrazovat drby, dezinformace a konspirační teorie.

V Oxfordském internetovém institutu sledujeme rozsáhlou multiplatformovou záplavu dezinformací o COVID-19, kterou vytvářejí autoritářské režimy. Státem podporované zpravodajské kanály v Číně, Íránu, Rusku a Turecku mají značné globální publikum a teoreticky by mohly zasáhnout miliardu účtů na sociálních sítích s anglickojazyčným obsahem. A třebaže jsou některé tyto účty falešné, obsah se sdílí napříč sítěmi s desetimiliony reálných uživatelů.

https://prosyn.org/5d00BwLcs