varoufakis88_FABRICE COFFRINIAFP via Getty Images_googlecloud Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images

Naše nová cloudová vládnoucí vrstva

ATÉNY – Kdysi dávno byly kapitálové statky pouze výrobními prostředky. Pro Robinsona Crusoea byly zachráněná udice, pluh a kovářská výheň prostředky, které mu pomohly dosáhnout většího úlovku, vypěstovat víc potravin a vyrobit lesklé ocelové nástroje. Pak přišel kapitalismus a vlastníci kapitálu získali dvojí novou moc: moc přesvědčit lidi bez kapitálu, aby pracovali za mzdu, a moc určovat agendu politických institucí. Dnes se však objevuje nová forma kapitálu, která vytváří novou vládnoucí vrstvu a možná i nový způsob výroby.

Na počátku této změny byla bezplatná komerční televize. Samotné pořady se komodifikovat nedaly, a tak se používaly k tomu, aby upoutaly pozornost diváků a ta se pak prodala zadavatelům inzerce. Sponzoři pořadů využívali pozornosti lidí k čemusi troufalému: k práci s emocemi (které neumožňovaly komodifikaci) za účelem prohloubení… komodifikace.

Podstatu práce reklamního agenta vystihla jedna replika Dona Drapera, fiktivního protagonisty televizního seriálu Šílenci z Manhattanu zasazeného do prostředí reklamní branže v 60. letech. Když Draper vysvětloval své žákyni Peggy, jak má přemýšlet o čokoládě Hershey, kterou jejich firma propaguje, vystihl tím ducha doby:

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/0WXJJnycs