orban szydlo NurPhoto/Getty Images

Mafiánský stát Evropské unie

BUDAPEŠŤ – Po kolapsu komunismu mnoho z nás ve střední a východní Evropě doufalo, že se region postupně přesune směrem k liberální demokracii a že jakékoliv překážky en route bude možné překonat. V mnoha bývalých komunistických zemích však starší systém korupce a jakéhosi patronství přetrval a vzal na sebe novou podobu. To, o čem jsme si mysleli, že bude přechodná fáze, se stalo fází trvalou.

Vezměme si Maďarsko, které se během sedmi let vlády premiéra Viktora Orbána stalo mafiánským státem. Maďarsko je unikátní v tom, že přešlo na model liberální demokracie a stalo se členským státem EU předtím, než změnilo kurz a začalo směřovat k autokracii. Zbylé mafiánské státy v regionu, Rusko, Ázerbájdžán a další bývalé sovětské republiky ve střední Asii, buď prošly obdobím toku oligarchů, nebo zvolily přímou cestu od komunistické diktatury ke kriminálnímu podniku.

V těchto zemích se oligarchům a organizovanému podsvětí nepodařilo převzít stát; místo toho se organizované “nadsvětí“ elit zmocnilo ekonomiky, včetně samotných oligarchů. Výsledkem je mix mezi kriminální organizací a privatizovaným parazitickým státem.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/jBKImMics