singer193_wildpixel_cancel culture wildpixel via Getty Images

Zachovejme svobodnou diskusi

MELBOURNE – Minulý měsíc vyšlo první číslo periodika Journal of Controversial Ideas, v němž působím jako jeden z editorů. Časopis je reakcí na smršťování hranic přijatelného diskurzu, k němuž dochází i v liberálních demokraciích. Je výslovně koncipován tak, aby se stal tribunou, kde autoři mohou v případě zájmu použít pseudonym, aby se vyhnuli riziku, že se stanou terčem osobního napadání včetně výhrůžek smrtí nebo že si nezvratně poškodí kariéru.

Byly doby, kdy ohrožení akademické svobody v demokratických zemích přicházelo především od pravice. Cause célèbre svobody slova ve Spojených státech raného dvacátého století zosobnil Scott Nearing, levicově orientovaný ekonom na Pensylvánské univerzitě, který byl propuštěn, protože jeho aktivismus za sociální spravedlnost neseděl bankéřům a čelným představitelům korporací ve správní radě univerzity.

Padesát let poté, v mccarthyovské éře, byli kvůli podpoře levicových idejí na indexu nebo propuštěni mnozí. Když jsem v roce 1999 nastoupil na Princeton, Steve Forbes (jenž tehdy usiloval o republikánskou nominaci na prezidenta) vyzval, aby mé jmenování bylo zrušeno, protože brojil proti mé kritice tradiční doktríny nedotknutelnosti lidského života.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/MWWxMkZcs