Getty Images Spencer Platt/Getty Images

Vězni amerického snu

CAMBRIDGE – Vzhledem ke zhoršující se ekonomické nerovnosti ve Spojených státech by snad mnozí pozorovatelé mohli předpokládat, že by Američané rádi rozdíly v příjmech snížili zavedením progresivnějšího daňového systému. Takový předpoklad by však byl chybný, protože Kongres USA v prosinci schválil dalekosáhlý daňový zákoník, který přinejmenším v krátkodobém výhledu neúměrně prospěje domácnostem s vyššími příjmy.

Navzdory rozevírající se příjmové trhlině v zemi se podle Všeobecného sociálního průzkumu (GSS) podpora přerozdělování mezi Američany držela desítky let beze změn. Snad měl pravdu John Steinbeck, když údajně řekl: „Socialismus nikdy v Americe nezapustil kořeny, protože chudí se nepovažují za vykořisťovaný proletariát, ale za milionáře v dočasné finanční tísni.“

Pro ty, kdo jsou přesvědčeni, že společnost by svým členům měla nabízet rovné příležitosti a že každý, kdo pilně pracuje, dokáže na socioekonomickém žebříčku vyšplhat výš, je přerozdělování zbytečné a nespravedlivé. Vždyť jestliže všichni začínají na stejné startovní čáře, argumentují stoupenci rovných příležitostí, zlý výsledek musí být důsledkem přehmatů jednotlivce.

https://prosyn.org/e89GGoIcs