Sunnitský pás nestability

ABÚ DHABÍ – Zatímco se mezinárodní pozorovatelé zaměřují na roli sunnitsko-šíitské rivality při utváření geopolitiky v islámském světě, uvnitř sunnitského pásu, který se táhne od maghrebsko-sahelského regionu v severní Africe po afghánsko-pákistánský pás, začínají být stále patrnější hluboké trhliny. Navíc právě sunnitské komunity plodí transnacionální džihádisty, kteří se stali silnou hrozbou pro sekulární demokratické státy široko daleko. Co je hnacím motorem této fragmentace a radikalizace v řadách sunnitského islámu a jak ho lze ovládat?

Vyřešení této otázky má bez přehánění klíčový význam. Nejhorší mezinárodní teroristické akce včetně útoků na New York a Washington 11. září 2011 a útoku v Bombaji v roce 2008 spáchaly brutální transnacionální sunnitské organizace (al-Káida, respektive Laškare tajjaba).

Sunnitská ozbrojená skupina Boko Haram, která si získala mezinárodní pozornost, když v dubnu unesla 276 školaček a přinutila je ke sňatku se svými členy, už léta páchá spoušť v Nigérii. A sunnitští extremisté z Islámského státu, jehož dramatický vzestup přinesl nevýslovné hrůzy do Iráku a Sýrie, se všemi dostupnými prostředky snaží založit kalifát.

https://prosyn.org/VoFoOYkcs