Investment business Spencer Platt/Getty Images

Proč daňové škrty pro bohaté nic nevyřeší

NEW YORK – Američtí pravicoví plutokraté se sice možná neshodnou na pořadí hlavních problémů země – jako jsou třeba nerovnost, pomalý růst, nízká produktivita, závislost na opioidech, žalostné školy a chátrající infrastruktura –, ale řešení je vždy stejné: snížit daně a deregulovat s cílem „stimulovat“ investory a „uvolnit“ ekonomiku. Prezident Donald Trump sází na to, že právě takový balíček vrátí Americe velikost.

To ale nedokáže, protože to nikdy nedokázal. Když jej v 80. letech zkoušel prezident Ronald Reagan, tvrdil, že zvýší příjmy z daní. Místo toho zpomalil růst, daňové příjmy klesly a pracující utrpěli. Velkými vítězi v relativním smyslu byli bohatí a korporace, jimž dramaticky osekané sazby daní prospěly.

Konkrétní daňový návrh ještě Trump nepředložil. Na rozdíl od přístupu jeho administrativy ke zdravotnické legislativě mu ale chybějící transparentnost nepomůže. Zatímco z 32 milionů lidí, kteří při současném návrhu mají přijít o zdravotní pojištění, mnozí zatím nevědí, co se chystá, neplatí totéž pro společnosti, které na Trumpovu daňovou reformu doplatí.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/26iYZWScs