bec8750246f86f400946d304_dr2402c.jpg Dean Rohrer

Arabští mladí a neklidní

NEW YORK – Probíhající převraty na Středním východě vycházejí z mnoha faktorů: desítek let zkorumpované a autoritářské vlády, čím dál gramotnějších a digitálně propojených společností a závratně stoupajících cen potravin. K dovršení toho všeho prudký populační růst napříč Středním východem (jakož i subsaharskou Afrikou a většinou jižní Asie) vyvolává enormní demografické tlaky.

Počet obyvatel Egypta se kupříkladu během vlády Husního Mubáraka více než zdvojnásobil, ze 42 milionů v roce 1980 na 85 milionů v roce 2010. Nárůst je o to pozoruhodnější, že Egypt je pouštní země a tamní obyvatelstvo se tísní podél Nilu. K rozptýlení schází prostor, a tak se hustoty osídlení zvyšují až na hranice únosnosti. Káhira se proměnila v rozlézající se region, kde se asi 20 milionů lidí bez dostatečné infrastruktury tísní jako sardinky.

Překotný populační růst přináší bobtnající populaci mladých lidí. Polovina egyptských obyvatel je ve věku do 25 let. Egypt, stejně jako desítky zemí po celém světě, stojí před extrémním – a velkou měrou nevyřešeným – úkolem zajistit pro své mladé obyvatele plodné a výdělečné zaměstnání.

https://prosyn.org/iBOh1Pdcs