Nezbytnost NATO

BRUSEL – Před mnoha lety jsem vzal své děti do Normandie na návštěvu památných míst, kde se vylodila spojenecká vojska. Chtěl jsem, aby pochopily, jaké oběti jiní lidé přinesli, aby se Evropa a Severní Amerika mohly společně těšit z radostí života, svobody a cesty za štěstím. Viděli jsme pláže, jejichž názvy prostupují dějinami – Omaha, Utah, Juno. Ty pláže dodnes slouží jako pomník myšlence, že společně dokážeme překonat jakoukoliv hrozbu bez ohledu na její velikost.

Chápeme, jaká budoucnost mohla potkat nejen Evropu, ale i celý svět, kdyby Severní Amerika nebyla pomohla Evropě ve chvíli, kdy to potřebovala. A víme, že vylodění spojenců vytvořilo mezi našimi kontinenty jedinečné pouto.

Toto pouto je dodnes životně důležité pro zachování našich hodnot a bezpečnosti. Po skončení studené války však mnozí lidé předpokládali, že institucionální ztělesnění tohoto pouta – totiž Organizace Severoatlantické smlouvy – vyšumí do ztracena. Nestalo se tak, protože naše pouto není založeno jen na společných hrozbách, ale i na společně sdílených ideálech. Rozplynout by se mohlo jen v případě, že by ochabla naše touha po svobodě. NATO nepotřebovalo vnější důvody k existenci. Dějiny je přesto docela brzy poskytly.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/SYiHbVbcs