buruma174_Yuichi YamazakiGetty Images_tokyoolumpicsprotest Yuichi Yamazaki/Getty Images

Co je smyslem olympiády?

NEW YORK – Kaori Jamagučiová, olympijská medailistka v judu a členka vedení Japonského olympijského výboru, učinila ohromující prohlášení – tedy ohromující na olympijského činovníka. Uvedla, že Japonsko bylo „zahnáno do kouta“, a proto pořádá letošní hry během pandemie: „K čemu bude tato olympiáda a pro koho? Letošní hry už ztratily význam a jsou pořádány jen pro hry samotné. Jsem přesvědčena, že příležitost je zrušit jsme už propásli.“

Není sama. Přední japonský zdravotnický expert varoval, že olympiáda by mohla způsobit vznik čerstvých ohnisek covidu-19 a že pokračovat v přípravách by za současných podmínek „nebylo normální“. Přes 80 % obyvatel Japonska chce, aby byly hry odloženy nebo zrušeny. Deník Asahišimbun, oficiální sponzor her, vyzval vládu, aby od podniku ustoupila. Jestliže se hry uskuteční, což se zdá velice pravděpodobné, bude se soutěžit na převážně prázdných stadionech zbudovaných za obrovské peníze.

Jamagučiové otázka je oprávněná. Pro koho jsou olympijské hry? Sportovci už mají bohatě příležitostí soutěžit na nejrůznějších mezinárodních šampionátech. A Japonci by neměli platit cenu za zábavu pro televizní diváky. Je snad olympiáda pro japonské politiky, kteří doufali, že jim podívaná vyspraví prestiž, anebo pro bafuňáře Mezinárodního olympijského výboru (MOV), ony uhlazené prominenty, kteří jsou přesvědčeni, že zájmy jejich molocha mají přebít všechny ostatní?

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/4ZOrY7dcs