mfung1_Chip SomodevillaGetty Images_trumpjournalistfakenews Chip Somodevilla/Getty Images

Trumpův vliv na globální svobodu tisku

LONDÝN – Byla jsem už asi dva týdny v afghánském zajetí, když vláda mé domovské Kanady kontaktovala osoby snažící se vyjednat mé propuštění. Požádala vyjednavače, aby mi o den později zajistili přístup k telefonu, protože armáda Spojených států bude přelétat nad předpokládaným místem mého zadržení dronem a pokusí se zjistit moji polohu.

Vyjednavačům se nepodařilo tohoto ústupku dosáhnout. (Byla jsem propuštěna až o pár týdnů později v rámci výměny zajatců.) Avšak ochota americké vlády pomoci mě nalézt – mě, kanadské novinářky, kterou unesli při plnění pracovních úkolů v Afghánistánu – představovala alespoň zdání záchranné sítě pro lidi vykonávající nebezpečnou práci. Uplynulo jedenáct let a tato záchranná síť je pryč – a novinářům hrozí větší nebezpečí než kdykoliv dříve.

Od mého propuštění v listopadu 2008 zahynulo na různých místech světa při práci 626 novinářů. Podle seznamu Výboru na ochranu novinářů (CPJ) se dnes 64 novinářů pohřešuje a 250 jich sedí ve vězení. A nová zpráva zveřejněná britskou charitativní organizací Article 19 – pojmenovanou podle článku ve Všeobecné deklaraci lidských práv, který přiznává právo na hledání a získávání informací a vyjadřování názorů – dospívá k závěru, že svoboda vyjadřování je dnes na nejnižší úrovni za posledních deset let a stále klesá.

https://prosyn.org/cxLTkjhcs