rosman1_GENYA SAVILOVAFP via Getty Images_putin wheat crisis GENYA SAVILOV/AFP via Getty Images

Putinova globální potravinová krize

LONDÝN – V patách zhoršující se klimatické krize, pandemie covidu-19 a vystřelujících cen energií byla válka v Evropě to poslední, co křehká globální potravinová soustava potřebovala. Vysokou cenu za invazi ruského prezidenta Vladimira Putina do sousední země platí nejen Ukrajinci; na pokraji hladovění je teď celosvětově až 50 milionů lidí.

V důsledku ruské blokády Černého moře uvízlo v ukrajinských přístavech zhruba 20 milionů tun obilíekvivalent roční spotřeby všech nejméně rozvinutých zemí. Ani uvolnění těchto zásob by ale nestačilo, protože Putinova invaze je jen poslední ranou už dříve rozvrácené globální potravinové soustavě. Svět se teď musí připravit na potravinovou krizi, která nepotrvá měsíce, ale roky.

V současnosti se jedná o krizi v cenách, kdy index v péči Organizace OSN pro výživu zemědělství vystoupal do rekordní výše. Za rok by tu však už touto dobou dost dobře mohla být krize dostupnosti potravin. Naše nová zpráva o globálních důsledcích války na Ukrajině se zabývá tím, jak narušená období sadby podlomí zemědělský vývoz Ukrajiny, zatímco globální nedostatek hnojiv – jejž konflikt ještě zhoršuje – nahlodá schopnost mnoha zemí se uživit.

https://prosyn.org/W5e2464cs