galbraith14_Allen J. Schaben  Los Angeles Times via Getty Images_LAport Allen J. Schaben/Los Angeles Times via Getty Images

Globální Minotaurus se dusí

AUSTIN – Dodavatelský řetězec je jako Rorschachův test: každý ekonomický analytik v něm vidí obraz odrážející jeho či její vlastní předem utvořené představy. Je to možná nevyhnutelné, neboť každý je vytvarován jinými vzdělávacími zkušenostmi, původem a předsudky. Některé pozorované obrazce jsou ale věrohodnější než jiné.

Vezměme si následující vzorek náhledů. Jason Furman, kdysi hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Baracka Obamy, a Lawrence H. Summers, bývalý ministr financí USA, mají za to, že jádrem dnešního problému dodavatelských řetězců je nadměrná poptávka. Podle Furmana se jedná o „přepychové“ nesnáze, odrážející silnou ekonomiku. „Prvotním hříchem“ byl Americký záchranný plán, který poskytl přespříliš podpory skrze fondy vyplácené přímo americkým domácnostem.

John Tamny ze zpravodajského serveru RealClearMarkets se domnívá, že za problémem dodavatelských řetězců je „centrální plánování“. Kdyby administrativa prezidenta Joea Bidena nedávala pokyny správám přístavů, volné trhy by všechno vyřešily. Podle Awiho Federgruena, profesora managementu na obchodní fakultě Kolumbijské univerzity, potíže způsobuje neefektivita, kterou napravíme usilovnější prací a schopností s málem dokázat víc.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/4CPlOGycs