viktor orban PETER MUHLY/AFP/Getty Images

V čem dělá populistická pravice Evropy to pravé

FILADELFIE – Evropská lidová strana (ELS), konzervativní blok v Evropském parlamentu, bude 20. března rozhodovat, zda ze svých řad vyloučí maďarskou vládnoucí stranu Fidesz. K zavržení Fidesz a maďarského autokratického premiéra Viktora Orbána za útoky na demokracii a právní stát spěla ELS pomalu. Orbánovi západní kritici jsou ovšem neméně pomalí v chápání sociálních a hospodářských politik, o něž se opírá jeho popularita.

Vezměme si smělý soubor rodinných politik, jež Orbán oznámil 10. února. Hodnocení těchto politik, jejichž cílem je řešit nízkou porodnost v zemi a dále snižovat přistěhovalectví, je zatím na Západě bouřlivě negativní a prakticky slepé k jejich účinnosti při upevňování Orbánovy podpory mezi maďarskými voliči.

Západní analytici si neuvědomují, že autoritářští nacionalisté jako Orbán získávají podporu nejen útočením na přistěhovalce, ale také zaváděním hospodářských politik, které prospívají průměrným lidem. Politické strany hlavního proudu na Západě si toto ekonomické ponaučení musí vzít urychleně k srdci, chtějí-li svým populistickým vyzyvatelům konkurovat.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/Zyc6Gdtcs