varoufakis85_Kay Nietfeld - Pool  Getty Images_merkel macron eu Kay Nietfeld - Pool Getty Images

Západem promarněná krize

ATÉNY – Světlem probleskujícím za chmurnými mračny pandemie byla příležitost, již dala Západu, aby se polepšil. Během roku 2020 se zpoza mraků prodraly paprsky slunce. Evropská unie byla přinucena uvažovat o fiskální unii. Pak pomohla odstranit Donalda Trumpa z Bílého domu. A nová zelená dohoda světa se znenadání jevila méně přestřelená. Pak přišel rok 2021 a zatáhl zatemňovací závěsy.

Evropská centrální banka minulý týden ve své zprávě o finanční stabilitě vyslovila úzkostí prodchnutou výstrahu: Evropa čelí dluhem poháněné realitní bublině, která sama sebe dál zachovává. Co na té zprávě stojí za pozornost, je, že ECB ví, kdo bublinu způsobuje: samotná ECB, a to politikou kvantitativního uvolňování (QE), což je zdvořilé označení pro tvorbu peněz ve prospěch finančníků. Je to, jako by vás lékař upozornil, že medikament, který vám předepisuje, vás možná zabíjí.

Nejstrašidelnější je, že to prý není chybou ECB. Oficiálně se QE odůvodňuje tím, že jakmile se úrokové sazby propadly pod nulu, neexistoval jiný způsob jak odvracet deflaci ohrožující Evropu. Jenže skrytým účelem QE bylo odsunout neudržitelný dluh velkých prodělečných korporací a ještě víc klíčových členských států eurozóny (jako Itálie).

https://prosyn.org/xGNYxWZcs