goldin7_Pratik ChorgeHindustan Times via Getty Images_slum Pratik Chorge/Hindustan Times via Getty Images

Miasto w Czasie Pandemii COVID

LONDYN – Żadne miasto nie uniknęło śmiertelnego rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednak wirus miał bardzo nierównomierny wpływ na różne grupy ludzi, nawet mieszkających w tym samym mieście. Kiedy Nowy Jork był globalnym epicentrum pandemii, wskaźnik infekcji w centrum Manhattanu wynosił około 925 na 100 000, w porównaniu z 4 125 na 100 000 w dzielnicy Queens. Przyczyna jest prosta: najbogatsimieszkańcy Nowego Jorku mają dostęp do różnorodnych usług zdrowotnych i mogą pracować zdalnie w przestronnych, wielopiętrowych budynkach.

Jak w każdym dużym mieście kod pocztowy głęboko kształtuje przeznaczenie. Manhattan i Queens dzieli mniej niż 25 minut metrem, ale różnica między nimi w średnimrocznymdochodzie to oszałamiająca kwota 78 000 USD, a różnica w oczekiwanejdługościżycia między dzielnicami miasta może sięgać nawet dziesięciu lat. Podobne nierówności w dochodach, zdrowiu, edukacji i praktycznie we wszystkich innych miernikach dobrobytu utrzymują się w większości metropolii na całym świecie. COVID-19 jeszcze bardziej pogłębi te różnice.

Na całym świecie to nie gęsto zaludnione miasta, ale przeludnione, zmarginalizowane dzielnice walczą o powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19. Czynniki społeczno-ekonomiczne, a nie geografia fizyczna, są kluczowymwyznacznikiem ryzyka zakażenia, zwłaszcza na obszarach zabudowanych krajówrozwijającychsię. Szacuje się, że ponadpołowa z siedmiu milionów mieszkańców slumsów Bombaju ma już COVID-19. A w Afryce Południowej, gdzie pięć milionów gospodarstw domowych nie ma lodówki, zaledwie 46% ma dostęp do spłukiwanej toalety w swoich domach, a jednatrzecia korzysta z toalet z innymi rodzinami - nic dziwnego, że liczba nowych infekcji wzrosła pomimo drastycznych zakazów wyjścia.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/vU5A0OCpl