meinzendick1_Eric LafforgueArt in All of UsCorbis via Getty Images_ethiopianwomancoffeebeans Eric Lafforgue/Art in All of Us/Corbis via Getty Images

Jak zlepšit postavení afrických farmářek

WASHINGTON – Více než 60% všech zaměstnaných žen v subsaharské Africe pracuje v zemědělství. Přesto ženy v regionu často sklízejí jen skrovnou úrodu, a to ne kvůli nevlídnému počasí či špatné kvalitě půdy, nýbrž kvůli svému pohlaví – nebo konkrétně kvůli tomu, že je spletitá pavučina zákonů, politik, programů a zvyklostí staví do značně nevýhodného postavení.

Zacelení genderové propasti v zemědělství bude vyžadovat akci na třech frontách. První z nich jsou pozemková práva. Ve většině subsaharské Afriky ženy jen zřídkakdy vlastní půdu. Místo toho farmářky obvykle získávají přístup k půdě prostřednictvím mužského příbuzného, nejčastěji manžela, bratra či otce. V takovém uspořádání jsou však ženy nesmírně zranitelné; stačí, aby muž zemřel, rozvedl se nebo si to prostě jen rozmyslel, a farmářka může přes noc zůstat bez půdy.

Výsledná nejistota ovlivňuje způsob, jímž ženy farmaří. V prostředí ustavičného rizika vysídlení nedávají dlouhodobé investice zvyšující produktivitu finanční smysl. Proč omezovat erozi budováním teras a zlepšovat zdraví půdy, když si půdu i její zkvalitnění může začít nárokovat někdo jiný, sotva žena dokončí práci? Proč vysazovat sad, když ho někdo může sadařce jednoduše odebrat, jakmile vysadí poslední strom?

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/lTtnrptcs