khor4_Takashi AoyamaGetty Images_korea finance Takashi Aoyama/Getty Images

Stoupající americké úrokové sazby nezpůsobí další asijskou finanční krizi

SINGAPUR – Jestřábí pohyby v měnové politice Federálního rezervního systému USA vyústily často ve zvýšený finanční a ekonomický stres v rozvíjejících se ekonomikách. Počátkem 90. let Fed preemptivně zvýšil úrokové sazby, aby zarazil inflaci, a přivodil mexickou „tequilovou“ krizi roku 1994. V roce 2013 Fed dal najevo úmysl zpřísnit měnovou politiku a důsledkem byl významný výprodej na rozvíjejících se trzích známý jako „úzkost ze zužování“ (taper tantrum).

Vzhledem k historii regionu by člověk mohl očekávat, že obzvlášť neklidní ze sílícího příklonu Fedu jestřábím směrem budou tvůrci politik v zemích ASEAN+3 – deseti členech Sdružení států jihovýchodní Asie společně s Čínou (včetně Hongkongu), Japonskem a Jižní Koreou. Aktuální snahy Fedu potlačit vysokou a přetrvávající inflaci skutečně vyvolaly obavy z regionální finanční krize, podobné asijské finanční krizi roku 1997.

Postup Fedu ale takový dopad na region jako koncem 90. let mít nebude. Ekonomiky ASEAN+3 jsou dnes silnější a houževnatější, takže finanční zhroucení podobné roku 1997 je nepravděpodobné.

https://prosyn.org/7ktflHVcs