asoros4_EMMANUEL DUNANDAFP via Getty Images_bideneu Emmanuel Dunand/AFP via Getty Images

Bidenovo vítězství by mohlo obnovit transatlantické vztahy

NEW YORK – Ve svém úvodním projevu na výročním zasedání Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas prohlásil, že bez ohledu na výsledek prezidentských voleb v USA letos v listopadu budou Evropané „muset přemýšlet o tom, jak lépe zabraňovat konfliktům v blízkosti Evropy, i bez USA.“

Jeho názor je široce sdílen. Mnoho evropských komentátorů a expertů, jako jsou Janan Ganesh a Wolfgang Münchau z Financial Times, tvrdí, že vztahy mezi USA a EU by se v případě, že by současného amerického prezidenta Donalda Trumpa porazil demokratický kandidát, výrazně nezměnily. Demokratický prezident, argumentují, by rovněž zastával ochranářské tendence v obchodě, sympatizoval s údajnými izolacionistickými instinkty americké veřejnosti a se stejnou nechutí by podepisoval šeky na výdaje na obranu Evropy. Tento popis se původně vztahoval na senátory Elizabeth Warrenovou z Massachusetts a Bernieho Sanderse z Vermontu, a to navzdory jejich silné podpoře mezinárodní spolupráce a lidských práv. Nyní jej někteří Evropané aplikují i na Joe Bidena.

Myšlenka, že by Bidenovo vítězství nepřineslo žádnou reálnou změnu americké politiky vůči Evropě, je však obtížně uvěřitelná. Biden vždy zastával silně transatlantické názory a během své desetileté politické kariéry navázal úzké vztahy s klíčovými evropskými vůdci, včetně německé kancléřky Angely Merkelové. V letech 2009 až 2017, kdy byl viceprezidentem, byl vždy k dispozici pro osobní diplomacii, když nebyl po ruce prezident Barack Obama.

https://prosyn.org/b7vfLb8cs