borrell22_Sean GallupGetty Images_renewable energy Sean Gallup/Getty Images

Evropa si uvědomuje zásadní význam opatření v oblasti klimatu pro globální bezpečnost

BRUSEL – „Současné trendy ženou naši planetu do slepé uličky v podobě zvýšení teploty o tři stupně,“ varoval nedávno generální tajemníkOSN António Guterres. Měl pravdu. Jestliže nebudeme rozhodným způsobem jednat – a to již během probíhající konference OSN o změně klimatu (COP28) v Dubaji – může být hrozba, kterou představuje změna klimatu, pro lidstvo vpravdě existenční.

Již nyní je změna klimatu zásadní faktor zvyšující riziko konfliktů a nestability. Povětrnostní extrémy, jako jsou povodně a vlny veder, způsobují od roku 2008 nucené vysídlení více než 20 milionů lidí ročně. Do roku 2050 může mít více než miliarda lidí nedostatečný přístup k vodě a více než 200 milionů lidí může být donuceno k migraci.

Nedostatek vody a potravin je příčinou násilných konfliktů v oblasti Sahelu, Afrického rohu a v dalších částech světa. Z 20 zemí, které jsou nejvíce ohroženy změnou klimatu, je 12 zemí zmítáno konflikty. Zmatku využívají autoritářské země, které se snaží získat vliv nad křehkými vládami a zajistit si přístup k surovinám. Jestliže naše úsilí o zmírnění změny klimatu a přizpůsobení se této změně nebude odpovídat závažnosti klimatické krize, budou se tyto trendy zrychlovat a šířit, což přinese vskutku katastrofální následky.

https://prosyn.org/TMs0ISjcs