zahidi2_seksan MongkhonkhamsaoGetty Images_sustainabilitygrowthmoneyplant seksan Mongkhonkhamsao/Getty Images

Co mohou dnešní finanční výpomoci udělat pro zítřejší ekonomiky

ŽENEVA – Loňská výroční Zpráva o globální konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra hodnotila připravenost 141 vlád na budoucnost a zjistila, že většina z nich u tohoto i dalších zásadních dlouhodobých ukazatelů dosahuje žalostných výsledků. Přesto nyní, kdy pandemií vynucená omezení pustoší globální hospodářství a odhalují nedostatky mnoha institucí, nastupuje éra větších – a snad odvážnějších – vlád.

Do světové ekonomiky bylo už napumpováno odhadem devět bilionů dolarů k podpoře domácností, zamezení úbytku pracovních míst a udržení podniků nad vodou. Když se teď některé země začínají z pandemických omezení oklepávat, jejich lídři mají jedinečnou příležitost přetvořit ekonomiku s cílem zajistit lepší, zelenější a spravedlivější výsledky pro všechny.

Aktuální krize nabízí příležitost k tomu, co Světové ekonomické fórum považuje za „velký restart,“ který nezačne kdesi ve vzdálené budoucnosti, ale právě teď. S oporou v ponaučeních získaných během finanční krize roku 2008 a doby poznamenané jejími následky spojují mnohé vlády finanční výpomoci a jiná záchranná opatření se škálou smysluplných podmínek. Dnes poskytované krátkodobé pomoci je možné a vhodné využít jako povzbuzení k odpovědnější praxi v podnikání, záchraně pracovních míst, řešení nerovnosti a změny klimatu a vytváření dlouhodobé odolnosti vůči budoucím šokům.

https://prosyn.org/T7lzZ4kcs