kschwab26_NICOLAS MAETERLINCKBELGA MAGAFP via Getty Images_chatgpt Nicolas Maeterlinck/Belga Mag/AFP via Getty Images

Klíč k zodpovědnému vývoji AI

ŽENEVA – V posledních měsících se vývoj umělé inteligence (AI) značně urychlil a systémy generativní AI jako ChatGPT nebo Midjourney rychle transformují širokou paletu profesionálních činností a tvůrčích procesů. Okno příležitostí, kdy ještě můžeme řídit vývoj této mocné technologie tak, abychom minimalizovali rizika a maximalizovali přínosy, se rychle uzavírá.

Kapacity založené na AI existují paralelně s kontinuem, přičemž systémy generativní AI jako GPT-4 (nejnovější verze ChatGPT) spadají do nejpokročilejší kategorie. Vzhledem k tomu, že tyto systémy představují největší příslib a mohou vést k nejzrádnějším nástrahám, zasluhují si obzvláště bedlivý dohled ze strany veřejných i soukromých aktérů.

Prakticky všechny technologické pokroky mají na společnost pozitivní i negativní dopady. Na jednu stranu podporují ekonomickou produktivitu a růst příjmů, rozšiřují přístup k informacím a komunikačním technologiím, prodlužují lidem život a zlepšují celkový blahobyt. Na druhou stranu vedou k propouštění pracovní síly, ke stagnaci mezd, k vyšší nerovnosti a ke zvyšující se koncentraci zdrojů u jednotlivců a korporací.

AI v tom není jiná. Systémy generativní AI otevírají bezpočet příležitostí v oblastech, jako jsou produktový design, tvorba obsahu, vývoj léčiv a zdravotnictví, personalizované vzdělávání nebo optimalizace spotřeby energie. Současně se mohou ukázat jako vysoce disruptivní, ba přímo škodlivé pro naše ekonomiky i společnost.

Rizika, která pokročilá AI představuje už dnes, i ta, jež lze racionálně předvídat do budoucna, jsou značná. Vedle rozsáhlé reorientace trhů práce mohou takzvané systémy velkého jazykového modelu (LLM) urychlovat šíření dezinformací a prohlubovat škodlivé předsudky. Stejně tak hrozí, že generativní AI zhorší ekonomickou nerovnost. Takové systémy dokonce mohou představovat existenční riziko pro celé lidstvo.

Pro někoho je to důvod, proč u výzkumu AI šlápnout na brzdu. Minulý měsíc podepsalo více než 1000 technologů AI od Elona Muska po Stevea Wozniaka otevřený dopis, který doporučuje, aby AI laboratoře „okamžitě pozastavily“ výcvik systémů výkonnějších než GPT-4, a to nejméně na šest měsíců. Během této pauzy, tvrdí signatáři, by se měl zformulovat a zavést soubor společných bezpečnostních protokolů, které „rigorózně prověří nezávislí externí experti a budou na ně dohlížet“.

Winter Sale: Save 40% on a new PS subscription
PS_Sales_Winter_1333x1000 AI

Winter Sale: Save 40% on a new PS subscription

At a time of escalating global turmoil, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided.

Subscribe to Digital or Digital Plus now to secure your discount.

Subscribe Now

Otevřený dopis i vzrušená debata, kterou vyvolal, jen podtrhují naléhavou potřebu, aby se všichni aktéři v dobré víře zapojili do rozsáhlého procesu, jehož cílem bude sjednotit se za robustními a všeobecně sdílenými pravidly vývoje a zavádění pokročilých AI. Takové úsilí musí zohledňovat otázky, jako jsou automatizace a zánik pracovních míst, digitální štěpení nebo koncentrace kontroly nad technologickými aktivy a zdroji v podobě dat či výpočetního výkonu. A nejvyšší prioritou musí být setrvalá práce na eliminaci systémových předsudků při výcviku AI, aby je systémy jako ChatGPT nereprodukovaly, či dokonce neprohlubovaly.

Návrhy na řízení AI a digitálních služeb už se objevují, a to i ve Spojených státech a v Evropské unii. Přispívají k nim rovněž organizace typu Světového ekonomického fóra. V roce 2021 odstartovalo fórum Globální koalici za digitální bezpečnost, která si klade za cíl sjednotit zainteresované strany v boji proti škodlivému obsahu na internetu a usnadnit vzájemnou výměnu nejlepších postupů při regulaci internetové bezpečnosti. Fórum následně založilo Iniciativu za digitální důvěru, která se má zasazovat o to, aby se pokročilé technologie typu AI vyvíjely s ohledem na veřejný zájem.

Fórum dnes naléhavě vyzývá veřejný a soukromý sektor ke spolupráci, která bude řešit problémy související s příchodem generativní AI a budovat konsensus v otázce dalších kroků při vývoji a zavádění této technologie. V zájmu usnadnění pokroku pořádá fórum v partnerství s AI Commons – neziskovou organizací podporovanou realizátory AI, akademickou sférou i nevládními organizacemi orientovanými na obecné blaho – globální summit o generativní AI, jenž se uskuteční 26. až 28. dubna v San Francisku. Účastníci budou diskutovat o dopadu této technologie na podnikání, společnost i planetu a spolupracovat na vymýšlení způsobů, jak zmírnit negativní externality a zajistit bezpečnější, trvale udržitelnější a spravedlivější výsledky.

Generativní AI změní svět, ať se nám to líbí, nebo ne. V tomto klíčovém okamžiku vývoje nové technologie musíme zvolit kooperativní přístup, který nám umožní udělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že celý proces proběhne v souladu s našimi společnými zájmy a hodnotami.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka

https://prosyn.org/xtk1jqFcs