durostu1_Apu GomesGetty Images_LAfire Apu Gomes/Getty Images

Poisťovne musia prijať geopriestorovú umelú inteligenciu

PARÍŽ - Za posledný rok a pol sa poisťovne alarmujúcim tempom sťahujú z rizikových oblastí. Nikde to nie je tak zjavné ako v Kalifornii, kde sú požiare čoraz častejšie a intenzívnejšie - januárový požiar v Los Angeles bol len posledným zo série ničivých požiarov. A nejde len o lesné požiare: Zlatý štát je náchylný aj na veľké, ničivé záplavy.

To predstavuje mimoriadne zložitú a náročnú výzvu pre poisťovne, ktoré sa s ňou pochopiteľne ťažko vyrovnávajú. V uplynulých mesiacoch sa niekoľko veľkých poisťovní pozastavilo uzatváranie nových poistných zmlúv na bývanie v Kalifornii.

Problém sa však neobmedzuje len na niekoľko nešťastných miest. Svet čelí dokonalej búrke zrýchľujúcich sa klimatických zmien, hospodárskej nestability, politických nepokojov, kybernetickej kriminality a otrasov v dodávateľskom reťazci. Tieto vzájomne prepojené hrozby spôsobujú, že prírodné katastrofy sú častejšie a nákladnejšie. Poisťovatelia sa horúčkovito snažia naďalej poskytovať svojim klientom poistné krytie, pretože tradičné metódy posudzovania a oceňovania rizík zlyhávajú a "medzera v ochrane" - rozdiel medzi poistenými a nepoistenými škodami - sa zväčšuje. Hoci neexistujú jednoduché odpovede, poisťovatelia sa musia vyvíjať, inak riskujú, že sa stanú zastaranými.

Podľa Európskej investičnej banky (EIB) každé euro vynaložené na prevenciu ušetrí 5-7 EUR na nákladoch na vymáhanie škody. To poukazuje na silný ekonomický argument pre poisťovateľov, aby zmenili svoj prístup. Ak by sa poisťovatelia stali aktívnymi manažérmi rizík namiesto pasívnych platiteľov poistných plnení, výrazne by prispeli k odstráneniu rozdielov v ochrane.

Nástroje na to už existujú. Azda najvýkonnejšou je geopriestorová technológia, ktorá sleduje riziká v reálnom čase pomocou nástrojov na báze umelej inteligencie na analýzu údajov zo satelitných snímok a dronov. Namiesto spoliehania sa na zastarané modely, ktoré sú často založené na desaťročia starých historických údajoch, môžu poisťovatelia pomocou tejto technológie presne určiť, ktoré nehnuteľnosti, podniky alebo aktíva sú obzvlášť zraniteľné voči prírodným katastrofám.

Vďaka týmto poznatkom môžu poisťovatelia aj poistenci konať skôr, ako dôjde ku katastrofe. Niekto by mohol namietať, že pre dom v ceste lesného požiaru sa dá urobiť len málo. Nie je to však celkom pravda. Úrad OSN pre znižovanie rizika katastrof ukázal, že odstránenie suchej vegetácie v okolí domov znižuje riziko škôd spôsobených lesnými požiarmi. Ak poisťovatelia použijú geopriestorové údaje na identifikáciu rizikových oblastí, môžu oni a ich klienti podniknúť jednoduché kroky - odstrániť krovie, stavať z ohňovzdorných materiálov a dokonca nasadiť súkromné hasičské tímy, keď už požiar vypukne - ktoré by mohli ušetriť miliardy dolárov na stratách.

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Rovnaký princíp platí aj pre povodne. Na rozdiel od hurikánov, ktoré postihujú celé regióny, záplavy môžu zničiť jednu ulicu, ale nie ďalšiu. Vďaka údajom v reálnom čase môžu poisťovne sledovať cesty záplav a pomôcť ľuďom ochrániť ich domovy skôr, ako príde voda.

Významnou prekážkou poistenia založeného na prevencii sú náklady. Kritici tvrdia, že táto technológia je príliš drahá a že jej dátová infraštruktúra je príliš zložitá na to, aby ju bolo možné integrovať do poisťovacích systémov. Nemajú celkom pravdu: takýto obrat si bude vyžadovať značné investície. Náklady na ničnerobenie sú však ešte vyššie. Ak poisťovne opustia rizikové oblasti, medzera v ochrane sa zmení na zívajúcu priepasť. Miestnym podnikom sa môže stať, že si nebudú môcť zabezpečiť financovanie. Celé regióny by mohli ekonomicky utrpieť. Vlády môžu čeliť tlaku, aby sa zapojili do verejných poistných systémov, čím by sa odklonili zdroje od iných priorít.

Poisťovne, ktoré sa zamerajú na prevenciu, však budú mať jasnú výhodu, ktorá presahuje úspory predpokladané EIB. Budú môcť ponúknuť nižšie poistné klientom, ktorí zavedú opatrenia na zmiernenie rizík, znížiť svoje vlastné náklady na poistné plnenia a pomôcť vytvoriť odolnejší svet. Koniec koncov, poistenie neslúži len na náhradu škôd (akokoľvek je to dôležité), ale na ochranu ľudských životov a živobytia. Prijatím prístupu k riadeniu rizík založeného na geopriestorových technológiách by poisťovatelia splnili svoj účel.

Rýchlo sa stupňujúca klimatická kríza už otriasla poisťovníctvom. Jednoduchý ústup od rizika nie je dlhodobo životaschopnou možnosťou - poisťovne by sa odsúdili na bezvýznamnosť. Namiesto toho sa musia prispôsobiť novému normálu vývojom myslenia, ktoré potrebujú na vytvorenie progresívneho, technologicky vyspelého odvetvia, ktoré môže zohrávať kľúčovú úlohu pri budovaní bezpečnejšieho a stabilnejšieho sveta.

https://prosyn.org/ScGoz0ssk