Paul Krugman a ozdravení za Obamy

NEW YORK – Laureát Nobelovy ceny za ekonomii a sloupkař a bloger listu New York Times Paul Krugman už několik let zprostředkovává svým věrným čtenářům, často vícekrát do měsíce, jedno hlavní poselství: „přísňáci“ (jak říká zastáncům fiskální přísnosti) prosazující snižování schodku jsou pomýlení. Fiskální úspory za situace slabé soukromé poptávky by vyústily v chronicky vysokou nezaměstnanost. Stlačování deficitu by si koledovalo o reprízu roku 1937, kdy Franklin D. Roosevelt předčasně omezil stimulaci Nového údělu, čímž Spojené státy uvrhl zpět do recese.

Skutečnost je taková, že Kongres a Bílý dům od poloviny roku 2011 rozehráli „přísňáckou“ kartu. Federální rozpočtový schodek klesl z 8,4 % HDP v roce 2011 na očekávaná 2,9 % HDP za celý rok 2014. Podle Mezinárodního měnového fondu se strukturální deficit (občas označovaný jako „deficit při plné zaměstnanosti“), měřítko fiskální stimulace, v letech 2011 až 2014 snížil ze 7,8 % na 4 % potenciálního HDP.

Krugman urputně protestoval, že snižování schodku prodlužuje a zesiluje stav, který opakovaně označuje za „depresi“ (či občas „depresi nižšího stupně“). Uvažovat jinak mohou jedině pošetilci jako lídři Spojeného království (ti mu připomněli komediální výstup Tří moulů).

https://prosyn.org/LYLG0rEcs