cunliffe1_Ralf HiemischGetty Images_digitaldollar Ralf Hiemisch/Getty Images

Globální standardy pro stablecoiny

HONGKONG/LONDÝN – Napříč finančnictvím, zejména v oblasti plateb, rychlé technologické změny čím dál častěji podněcují soukromé iniciativy, často prosazované firmami z okruhu „Big Tech“. Globální finanční soustava se tak ocitá v okamžiku, který by mohl úplně proměnit poměry.

Nedávné dění zahrnuje takzvané stablecoiny, které mají v názvu stabilitu a unikají volatilitě svých exponovanějších bratranců mezi kryptoměnami, jako je bitcoin, protože se jejich hodnota opírá o soubor aktiv. Stablecoiny mají potenciál posílit konkurenci v platbách, neboť zavádějí technologie a inovace s cílem snížit náklady a nabídnout nové služby. Když se ale jako platidlo použijí ve velkém, přinášejí závažná rizika pro finanční soustavu.

Miliony domácností a podniků, jakož i finanční sektor den co den při převodu finančních prostředků spoléhají na platební systémy. Tyto sítě jsou podložím finanční soustavy a opírá se o ně prakticky každá transakce v ekonomice. Když u nich dojde k jakémukoli narušení nebo když v ně uživatelé ztratí důvěru, dopady na finanční stabilitu a reálnou ekonomiku mohou být enormní.

https://prosyn.org/ig4lNARcs