Predátorská konkurenční politika

Zdá se, že nedávné rozhodnutí Evropského soudu první instance potvrdit pokutu a sankce, které v roce 2004 uvalila Evropská komise na Microsoft, ospravedlnilo intervencionistický přístup komise ke konkurenční politice. Také pětileté vyšetřování Intelu možná skončí vysokými pokutami. EU by se však neměla z tohoto zdánlivého triumfu nad americkými „velkými firmami“ radovat. Místo toho by se měla zamyslet nad otázkou, zda její politika skutečně činí Evropu pohostinnou pro novátorské podniky.

Italská ministryně pro obchod a Evropu Emma Boninová komentovala rozhodnutí o Microsoftu poznámkou, že již samotný název Microsoft evokuje, „co USA dokážou“. Pokud se v Evropě nerodí žádná společnost srovnatelného významu, je to podle Boninové proto, že „jsme nedokázali vytvořit příznivé klima, v němž by mohla vzkvétat“.

Přístup Evropské komise ke konkurenční politice Evropu k tomuto lepšímu klimatu neposune. Technologicky vyspělé společnosti jako Microsoft a Intel jsou totiž pro antimonopolní policii mimořádně nepohodlným cílem, poněvadž regulátoři se nemohou dost dobře pohybovat rychlostí „internetového času“.

https://prosyn.org/yp6Tipfcs