Učení a možnost volby

STOCKHOLM – Ekonomiky severských zemí si vedou dobře a důvodem je částečně i skutečnost, že postupně reformují svůj „sociální model“ a přizpůsobují ho nové realitě způsobem, jenž reaguje na požadavky lidí. Na této změně však není nic výlučně „severského“. Právě naopak: je to změna, kterou mohou napodobit i ostatní.

Je zřejmé, že taková politika vyžaduje značné investice do výzkumu a vývoje. Například Švédsko investuje v této oblasti více než kterákoliv jiná evropská země – vysoce překonává cíl EU ve výši 3% HDP. Řada zemí investuje méně, a dokonce ani švédská 4% HDP by nemusela stačit vzhledem k tomu, že Čína, Indie a Spojené státy investují do výzkumu a vývoje ještě více.

Rozsáhlé investice do výzkumu a vývoje navíc mohou mít jen omezené uplatnění, pokud získané vědomosti nelze přetavit v zakládání úspěšných firem. To vyžaduje přijetí takové politiky, která pamatuje na všechno – od dětských školek až po spolupráci mezi univerzitami a podniky –, a také vytvoření celkového podnikatelského klimatu, v němž bude úspěch odměňován a neúspěch se nebude pokládat za lidskou katastrofu. Úspěch Spojených států je do značné míry založen právě na tomto způsobu uvažování.

https://prosyn.org/j467OIKcs