yumkella15_NurPhotoNurPhoto via Getty Images_afghanbakeryfamilycooking NurPhoto via Getty Images

Smrt ze špinavého vaření

FREETOWN, SIERRA LEONE – Vlivem znečištění ovzduší v domácnosti (ZOD) zemře každoročně 4,3 milionu lidí – víc než na HIV/AIDS, malárii a tuberkulózu dohromady. ZOD vzniká, když domácnosti k vaření a vytápění používají zastaralá paliva jako dříví, uhlí, rostlinný odpad a petrolej, takže skoncovat s umíráním v souvislosti se ZOD není o nic složitější než zajistit řešení pro čisté vaření.

Přesto to svět dosud neudělal. Kupříkladu v Africe je víc než 80 % lidí stále odkázáno na biomasu jako primární zdroj energie. V mé vlasti, Sieře Leone, jedné z pěti zemí nejzranitelnějších změnou klimatu, má elektřinu méně než 20 % obyvatelstva, zatímco víc než 90 % nezbývá než vařit na dřevěném uhlí a palivovém dříví. Pokud přetrvají současné trendy, Afričané budou taková paliva používat k vaření ještě v roce 2050.

Uspokojit světovou potřebu čistého vaření v obytných prostorách by podle odhadu stálo 4,4 miliardy dolarů ročně – mnohem víc, než je v současnosti k dispozici. Nejde sice o malou sumu, ale oproti ceně na nečinnost je nepatrná. Kromě drtivých vlivů na lidské zdraví – v subsaharské Africe je ZOD druhým největším faktorem rizika úmrtí a invalidity – závislost na neobnovitelných dřevěných palivech při vaření produkuje až gigatunu emisí CO2 ročně čili asi 2 % celkových emisí.

https://prosyn.org/vlt3dgxcs