schmedders1_Atstock ProductionsGetty Images_climatesustainability Atstock Productions/Getty Images

Realita klimatického rizika ve finančnictví

LAUSANNE, ŠVÝCARSKO – Seniorní vědecký pracovník Hooverova ústavu John H. Cochrane v nedávném komentáři obhajuje, že „klimatické finanční riziko“ je blud. Vychází z poutavé premisy, že změna klimatu nepředstavuje pro globální finanční soustavu hrozbu, protože se – společně s postupným útlumem fosilních paliv, který je k jejímu řešení nezbytný – jedná o dění, o jehož průběhu už všichni vědí. Finanční regulaci související s klimatem považuje za trojského koně jinak nepopulární politické agendy.

S tím nesouhlasíme. V prvé řadě by člověk měl připustit souvislosti, za nichž regulace vzniká. Co se týče klimatické politiky, půdu připravil Mezivládní panel pro změnu klimatu svou šestou hodnoticí zprávou, která s vysokou mírou jistoty uzavírá, že zemské klima se mění a že příčinou jsou činnosti člověka. Ekolog William Ripple, spoluautor jiné nedávné studie o „známkách života“ naší planety, jde ještě dál: „Přibývá důkazů, že ve vztahu k významným součástem systému Země se blížíme ke zlomovým bodům anebo jsme je už překročili.“

Na rozdíl od globální finanční krize roku 2008 – kdy se sanovaly banky, které na sebe vzaly nadměrná rizika, a globální finanční regulace byla ve světle nového poznání ohledně vzájemně závislých finančních trhů důkladně revidována – vyústí nebrzděná změna klimatu v krizi s nevratnými důsledky.

https://prosyn.org/UUlRSNScs