BERKELEY - Zeszły rok był burzliwy pod wieloma względami. Podczas gdy wstrząsy związane z klimatem stały się jeszcze bardziej powszechne i poważne, inwazja Rosji na Ukrainę wywołała globalny kryzys energetyczny, który nadal wpływa na życie i utrzymanie milionów ludzi. Po tym wstrząsie bezprecedensowe faleupałów w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a następnie niszczycielska powódź w Pakistanie, uwypukliły pilną potrzebę zmniejszenia naszej zależności od paliw kopalnych i przekształcenia naszych systemów energetycznych.
Na szczęście inne duże wydarzenia w 2022 roku dały podstawy do nadziei. Przyjęcie amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji (Inflation Reduction Act - IRA) - największej inwestycji w redukcję emisji w historii kraju - jest przełomowym osiągnięciem. Historycznie rzecz biorąc, Stany Zjednoczone były największymnaświecietrucicielemwęglowym i jednym z największych lagardów na forach międzynarodowych. Teraz jednak IRA powinna wprowadzić je na kurs gwałtownego ograniczenia własnych emisji, co pomoże obniżyć ceny energii odnawialnej na całym świecie. Wiele rynków wschodzących i krajów rozwijających się będzie miało szansę ominąć elektrownie węglowe.
Lobbyści paliw kopalnych naciskają na rządy w Afryce i innych miejscach, aby inwestowały w rozwój gazu ziemnego w odpowiedzi na kryzys energetyczny. Wiele nowo planowanych projektów to "bombywęglowe", które w ciągu swojego życia wyemitują ponad miliard ton dwutlenku węgla. Jednak ruch klimatyczny nie traci czasu, by wskazać na te wysiłki i potępić"pęd za gazem" w Afryce.
W rezultacie rurociąg East African Crude Oil Pipeline (EACOP) doznał porażki za porażką. Po wycofaniusię z projektu 22 banków komercyjnych i ubezpieczycieli, kampaniaStopEACOP nabierała rozpędu przed listopadową Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP27), na której po raz kolejny przekazano wiadomość.
COP27 był ważnym momentem dla ruchu klimatycznego w 2022 roku. Chociaż kraj goszczący - Egipt - oferował niewielką przestrzeń obywatelską do mobilizacji, organizacje dostosowały się, pracując w istniejących globalnych sieciach i koalicjach, aby naciskać na bardziej znaczące zobowiązania dekarbonizacji, ochronę praw człowieka i finansowanie.
W końcu konferencja doprowadziła do porozumienia w sprawie utworzenia oddzielnego globalnego funduszu, który miałby rekompensować krajom wrażliwym "straty i szkody" związane z klimatem. Biorąc pod uwagę, że gospodarki rozwinięte przez długi czas odmawiały nawet dyskusji na ten temat, jest to ogromne zwycięstwo - napędzane przez aktywistów i rzeczników z całego Globalnego Południa. Jednak końcowe porozumienie szczytu niezawierało żadnych konkretnych sformułowań dotyczących konieczności wycofania się z paliw kopalnych.
At a time when democracy is under threat, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided. Subscribe now and save $50 on a new subscription.
Subscribe Now
Inne pozytywne zmiany w polityce klimatycznej w 2022 roku obejmowały uruchomienie PartnerstwnarzeczPrzejścianaEnergięw Indonezji, RPA i Wietnamie. Mając na celu pomoc krajom w ominięciu paliw kopalnych, JETPs - jeśli zostaną dobrze wykonane - mogą stać się punktem zwrotnym w globalnym przejściu na energię odnawialną.
Społeczność międzynarodowa również zrobiła więcej, aby chronić przyrodę w 2022 roku. Gdy rok zbliżał się do końca, rządy na Konferencji Różnorodności Biologicznej ONZ (COP15) przyjęły Kunming-MontrealPost-2020 GlobalBiodiversityFramework - porozumienie, które wielu obserwatorów porównuje do przełomowego porozumienia klimatycznego z 2015 roku w Paryżu. Dzięki zobowiązaniu do ochrony 30% wszystkich obszarów lądowych i morskich do 2030 roku, ramy otwierają nowy rozdział, po tym jak zbiorowonieudałosię zrealizować żadnego z celów Aichi w zakresie różnorodności biologicznej na rok 2020.
Rządy i inne zainteresowane strony wreszcie dostrzegają, że zmiany klimatu i utrata różnorodności biologicznej są ze sobą nierozerwalnie związane. Lasy deszczowe i lasy namorzynowe to nie tylko siedliska dla milionów gatunków. Mają one również kluczowe znaczenie dla spowolnienia tempa globalnego ocieplenia, ponieważ pochłaniają i magazynują ogromne ilości CO2. Naukowcy wykazali, że ochrona, odbudowa ekosystemów i lepsze zarządzanie obszarami naturalnymi mogą przyczynić się do ponad jednej trzeciej redukcji emisji, których potrzebujemy do 2030 roku. Co więcej, po prostu nie ma sposobu na utrzymanie temperatur w granicach 1,5° Celsjusza bez odwrócenia procesu degradacji przyrody.
PorozumienieCOP15 wyraźnie uznaje również, że ludność rdzenna jest kluczowa dla ochrony przyrody, a także wzywa bogate kraje do uruchomienia 30 miliardów dolarów rocznie na finansowanie różnorodności biologicznej dla krajów rozwijających się do 2030 roku.
Ale ustalenie celów to tylko pierwszy krok. Musimy działać w bezprecedensowym tempie, aby przywrócić bioróżnorodność i powstrzymać globalne ocieplenie. Oznacza to, że musimy być czujni na wysiłki zainteresowanych stron, aby zablokować postęp i odeprzeć fałszywe rozwiązania - takie jak kompensacja emisji dwutlenku węgla, energia jądrowa i szczelinowanie hydrauliczne. Odbudowa przyrody nie może odbywać się kosztem lokalnych społeczności. Aby stworzyć i pielęgnować zdrowsze relacje ze środowiskiem, powinniśmy czerpać wskazówki od rdzennych mieszkańców.
Poza konferencjami ONZ i salami posiedzeń zarządów firm, cicha rewolucja nabiera tempa. Ci, którzy domagają się większego finansowania dla lokalnych systemów energii odnawialnej, przebijają się przez długotrwałe bariery i odmawiają marginalizacji. Budują nowy konsensus i dają do zrozumienia, że kwestie sprawiedliwości klimatycznej nie podlegają negocjacjom.
Uważam tę cichą rewolucję za jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy, jakie wydarzyły się w ciągu ostatniej dekady. Cykliczna interakcja postępu i regresu jest trwałą cechą kształtowania polityki - i samej natury. Na nieuniknione załamania koniunktury nie należy reagować rozpaczą, lecz nadzieją na kolejny wzrost. Podczas gdy kryzys energetyczny w 2022 roku stworzył nowy pretekst dla zwolenników większych inwestycji w paliwa kopalne, inwestycje te szybko stają się stratami finansowymi, ponieważ odnawialne źródła energii stająsiętańszeniż paliwa kopalne.
Na całym świecie społeczności, miasta oraz regiony eksperymentują z kreatywnymi rozwiązaniami klimatycznymi. Musimy zidentyfikować te, które działają, zmobilizować dla nich wsparcie i zwiększyć ich skalę. W ten sposób rozpoczniemy decydującą, kolejną fazę trwającej od dziesięcioleci walki ze zmianami klimatycznymi i niszczeniem środowiska.
To have unlimited access to our content including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, PS OnPoint and PS The Big Picture, please subscribe
At the end of a year of domestic and international upheaval, Project Syndicate commentators share their favorite books from the past 12 months. Covering a wide array of genres and disciplines, this year’s picks provide fresh perspectives on the defining challenges of our time and how to confront them.
ask Project Syndicate contributors to select the books that resonated with them the most over the past year.
BERKELEY - Zeszły rok był burzliwy pod wieloma względami. Podczas gdy wstrząsy związane z klimatem stały się jeszcze bardziej powszechne i poważne, inwazja Rosji na Ukrainę wywołała globalny kryzys energetyczny, który nadal wpływa na życie i utrzymanie milionów ludzi. Po tym wstrząsie bezprecedensowe fale upałów w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a następnie niszczycielska powódź w Pakistanie, uwypukliły pilną potrzebę zmniejszenia naszej zależności od paliw kopalnych i przekształcenia naszych systemów energetycznych.
Na szczęście inne duże wydarzenia w 2022 roku dały podstawy do nadziei. Przyjęcie amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji (Inflation Reduction Act - IRA) - największej inwestycji w redukcję emisji w historii kraju - jest przełomowym osiągnięciem. Historycznie rzecz biorąc, Stany Zjednoczone były największym na świecie trucicielem węglowym i jednym z największych lagardów na forach międzynarodowych. Teraz jednak IRA powinna wprowadzić je na kurs gwałtownego ograniczenia własnych emisji, co pomoże obniżyć ceny energii odnawialnej na całym świecie. Wiele rynków wschodzących i krajów rozwijających się będzie miało szansę ominąć elektrownie węglowe.
Lobbyści paliw kopalnych naciskają na rządy w Afryce i innych miejscach, aby inwestowały w rozwój gazu ziemnego w odpowiedzi na kryzys energetyczny. Wiele nowo planowanych projektów to "bomby węglowe", które w ciągu swojego życia wyemitują ponad miliard ton dwutlenku węgla. Jednak ruch klimatyczny nie traci czasu, by wskazać na te wysiłki i potępić "pęd za gazem" w Afryce.
W rezultacie rurociąg East African Crude Oil Pipeline (EACOP) doznał porażki za porażką. Po wycofaniu się z projektu 22 banków komercyjnych i ubezpieczycieli, kampania StopEACOP nabierała rozpędu przed listopadową Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP27), na której po raz kolejny przekazano wiadomość.
COP27 był ważnym momentem dla ruchu klimatycznego w 2022 roku. Chociaż kraj goszczący - Egipt - oferował niewielką przestrzeń obywatelską do mobilizacji, organizacje dostosowały się, pracując w istniejących globalnych sieciach i koalicjach, aby naciskać na bardziej znaczące zobowiązania dekarbonizacji, ochronę praw człowieka i finansowanie.
W końcu konferencja doprowadziła do porozumienia w sprawie utworzenia oddzielnego globalnego funduszu, który miałby rekompensować krajom wrażliwym "straty i szkody" związane z klimatem. Biorąc pod uwagę, że gospodarki rozwinięte przez długi czas odmawiały nawet dyskusji na ten temat, jest to ogromne zwycięstwo - napędzane przez aktywistów i rzeczników z całego Globalnego Południa. Jednak końcowe porozumienie szczytu nie zawierało żadnych konkretnych sformułowań dotyczących konieczności wycofania się z paliw kopalnych.
HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week
At a time when democracy is under threat, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided. Subscribe now and save $50 on a new subscription.
Subscribe Now
Inne pozytywne zmiany w polityce klimatycznej w 2022 roku obejmowały uruchomienie Partnerstw na rzecz Przejścia na Energię w Indonezji, RPA i Wietnamie. Mając na celu pomoc krajom w ominięciu paliw kopalnych, JETPs - jeśli zostaną dobrze wykonane - mogą stać się punktem zwrotnym w globalnym przejściu na energię odnawialną.
Społeczność międzynarodowa również zrobiła więcej, aby chronić przyrodę w 2022 roku. Gdy rok zbliżał się do końca, rządy na Konferencji Różnorodności Biologicznej ONZ (COP15) przyjęły Kunming-Montreal Post-2020 Global Biodiversity Framework - porozumienie, które wielu obserwatorów porównuje do przełomowego porozumienia klimatycznego z 2015 roku w Paryżu. Dzięki zobowiązaniu do ochrony 30% wszystkich obszarów lądowych i morskich do 2030 roku, ramy otwierają nowy rozdział, po tym jak zbiorowo nie udało się zrealizować żadnego z celów Aichi w zakresie różnorodności biologicznej na rok 2020.
Rządy i inne zainteresowane strony wreszcie dostrzegają, że zmiany klimatu i utrata różnorodności biologicznej są ze sobą nierozerwalnie związane. Lasy deszczowe i lasy namorzynowe to nie tylko siedliska dla milionów gatunków. Mają one również kluczowe znaczenie dla spowolnienia tempa globalnego ocieplenia, ponieważ pochłaniają i magazynują ogromne ilości CO2. Naukowcy wykazali, że ochrona, odbudowa ekosystemów i lepsze zarządzanie obszarami naturalnymi mogą przyczynić się do ponad jednej trzeciej redukcji emisji, których potrzebujemy do 2030 roku. Co więcej, po prostu nie ma sposobu na utrzymanie temperatur w granicach 1,5° Celsjusza bez odwrócenia procesu degradacji przyrody.
Porozumienie COP15 wyraźnie uznaje również, że ludność rdzenna jest kluczowa dla ochrony przyrody, a także wzywa bogate kraje do uruchomienia 30 miliardów dolarów rocznie na finansowanie różnorodności biologicznej dla krajów rozwijających się do 2030 roku.
Ale ustalenie celów to tylko pierwszy krok. Musimy działać w bezprecedensowym tempie, aby przywrócić bioróżnorodność i powstrzymać globalne ocieplenie. Oznacza to, że musimy być czujni na wysiłki zainteresowanych stron, aby zablokować postęp i odeprzeć fałszywe rozwiązania - takie jak kompensacja emisji dwutlenku węgla, energia jądrowa i szczelinowanie hydrauliczne. Odbudowa przyrody nie może odbywać się kosztem lokalnych społeczności. Aby stworzyć i pielęgnować zdrowsze relacje ze środowiskiem, powinniśmy czerpać wskazówki od rdzennych mieszkańców.
Poza konferencjami ONZ i salami posiedzeń zarządów firm, cicha rewolucja nabiera tempa. Ci, którzy domagają się większego finansowania dla lokalnych systemów energii odnawialnej, przebijają się przez długotrwałe bariery i odmawiają marginalizacji. Budują nowy konsensus i dają do zrozumienia, że kwestie sprawiedliwości klimatycznej nie podlegają negocjacjom.
Uważam tę cichą rewolucję za jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy, jakie wydarzyły się w ciągu ostatniej dekady. Cykliczna interakcja postępu i regresu jest trwałą cechą kształtowania polityki - i samej natury. Na nieuniknione załamania koniunktury nie należy reagować rozpaczą, lecz nadzieją na kolejny wzrost. Podczas gdy kryzys energetyczny w 2022 roku stworzył nowy pretekst dla zwolenników większych inwestycji w paliwa kopalne, inwestycje te szybko stają się stratami finansowymi, ponieważ odnawialne źródła energii stają się tańsze niż paliwa kopalne.
Na całym świecie społeczności, miasta oraz regiony eksperymentują z kreatywnymi rozwiązaniami klimatycznymi. Musimy zidentyfikować te, które działają, zmobilizować dla nich wsparcie i zwiększyć ich skalę. W ten sposób rozpoczniemy decydującą, kolejną fazę trwającej od dziesięcioleci walki ze zmianami klimatycznymi i niszczeniem środowiska.
Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer