rogoff258_Fabrice CoffriniGettyImages_trump_at_davos Fabrice Coffrini/Getty Images

Evropa v Trumpově hledáčku

DAVOS – Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu bylo plné kreativních nápadů na záchranu planety, snížení nerovnosti a řešení naléhavých bezpečnostních problémů. Nejvýraznějším poznatkem, který si účastníci odnesli, však bylo zjištění, jak moc Evropany skličuje nejen stav vlastních ekonomik, ale především Donald Trump.

Nutno říci, že jejich rozpoložení je opodstatněné. Trump představuje pro Evropu existenční hrozbu ve třech klíčových ohledech. Zaprvé trvá na tom, že Evropa musí převzít plnou odpovědnost za svou vlastní obranu, což je pro mnohé politické představitele těžko pochopitelný požadavek. Trump se k fóru připojil na dálku z Washingtonu a opětovně vyzval evropské vlády, aby zvýšily výdaje na obranu na 5 % HDP. Vzhledem k tomu, že mnoho zemí EU, jako například Itálie, již nyní zápasí s plněním 2% cíle, k němuž se zavázaly během prezidentství Baracka Obamy, Trumpův požadavek přirozeně vyvolává velké znepokojení.

Za druhé se zdá, že Trump je odhodlán dostát svým hrozbám a zavést rozsáhlá cla, čímž zasadí drtivou ránu evropským vývozcům, kteří čelí stále tvrdší konkurenci ze strany Číny. Ačkoli se zdá, že Trumpova rétorika ponechává jednotlivým zemím prostor pro vyjednávání o nižších clech, jeho dosavadní výsledky plnění předvolebních slibů naznačují něco jiného. Poté, co vycouval z politiky otevřených hranic a agendy DEI (diverzita, rovnost a inkluze) bývalého prezidenta Joea Bidena, je pravděpodobné, že na řadu přijde zavedení „nádherných“ celních sazeb, a to navzdory širokému odporu ekonomů.

Trumpova navrhovaná cla by měla obzvláště závažný dopad na Německo, největší evropskou ekonomiku. Po dvouletém období recese se zdá, že německý model růstu založený na vývozu slábne. Pokud Trump zavede vysoká dovozní cla na německé zboží, třetímu roku recese Německo pravděpodobně nevyhne.

Podle klasického ekonomického přístupu by Evropa měla ustoupit, protože cla nejčastěji poškozují právě toho, kdo je zavádí. Ale zkuste to vysvětlit voličům. Pokud by pasivní reakce působila jako známka slabosti, mohlo by být až téměř nemožné odolat pokušení postavit se Trumpovu nátlaku a podniknout odvetná opatření.

Můžeme jen hádat, jak by taková konfrontace dopadla. Trump, který považuje chronický obchodní přebytek Evropy se Spojenými státy za jasný důkaz nekalé konkurence, neustoupí. A to i přesto, že většina ekonomů poukazuje na to, že přebytek je především důsledkem preference Evropanů investovat do amerických aktiv, která si z trvale i v budoucím výhledu vedou lépe než evropská.

Winter Sale: Save 40% on a new PS subscription
PS_Sales_Winter_1333x1000 AI

Winter Sale: Save 40% on a new PS subscription

At a time of escalating global turmoil, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided.

Subscribe to Digital or Digital Plus now to secure your discount.

Subscribe Now

Zatřetí, Trumpův plán na posílení amerických dodávek energie staví evropské zelené hnutí do obtížné pozice. Ceny energií v Evropské unii jsou několikanásobně vyšší než v USA, a to především kvůli rusko-ukrajinské válce a nákladům na rychlou ekologickou transformaci bloku. Kvůli vysokým cenám energií je pro průmyslová odvětví EU stále těžší udržet si konkurenceschopnou pozici, zejména v kritických nově vznikajících odvětvích, jako je umělá inteligence.

Jak by tedy měla Evropa reagovat? Především by se politici měli soustředit na své klíčové priority a nenechat se rozptylovat Trumpovou chaotickou politikou. Jedním z hlavních úkolů je snižování cen energií, kde slibný krok vpřed nabízejí malé jaderné technologie.

Trumpův popíračský postoj ke změně klimatu a agenda „vrtej, baby, vrtej“ („dril, baby dril“) navíc představují pro EU, které již nyní hrozí, že upadne do geopolitické bezvýznamnosti, významný problém. I když je přijetí čisté energie obdivuhodné, samotné úsilí Evropy bude mít na globální oteplování omezený dopad, zejména když Čína a Indie stále vyrábějí zhruba 60 % elektřiny z uhlí. Chce-li Evropa přimět ostatní země, aby šly v jejích stopách, musí prokázat, že ekologický přístup lze skloubit s konkurenceschopností, jinak totiž hrozí, že se stane pouze odstrašujícím příkladem.

Tváří v tvář Trumpovým hrozbám a rostoucí čínské konkurenci by evropské vlády udělaly dobře, kdyby zmírnily své nadšení pro regulaci. Neříká se nadarmo, že „USA inovují, Čína replikuje a Evropa reguluje“.

Rachel Reevesová, ministryně financí Spojeného království, správně považuje deregulaci za potenciální způsob, jak zlepšit domácí vyhlídky na růst. Spojené království však bude mít s obnovením růstu potíže, pokud členské státy EU, a to zejména Francie, neodloží malicherné spory a nenabídnou Spojenému království obchodní dohodu ve stylu Norska. Taková dohoda by byla oboustranně výhodná, jelikož Evropa potřebuje finanční sektor Spojeného království a britské společnosti zase přístup na evropské trhy.

I kdyby Evropa tyto kroky podnikla, stále bude mít co dělat, aby se s Trumpem vypořádala. Pokud mají mít státy EU alespoň malou šanci na úspěch, musí si přiznat, jak hluboce zakořeněné jsou jejich dnešní potíže. Bez ohledu na Trumpovo opětovné zvolení musí evropské vlády řešit základní příčiny hospodářské stagnace.

Evropa si nepochybně zaslouží uznání za provedené kroky na řešení změny klimatu a omezení přebujelého technologického sektoru. Časem by USA a Čína mohly ocenit hodnotu těchto opatření a následovat evropský příklad. Jestliže k tomu nedojde, bude se muset přizpůsobit EU. Pokud to však Unie nedokáže, je možné, že Evropská komise bude připomínat losangeleské hasiče zoufale se snažící zabránit katastrofě, která už dávno nastala.

https://prosyn.org/uVbVSv3cs